Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo nespať na pravom boku. Spomaľuje to prúdenie lymfy a zarábate si na pálenie záhy

reklama:
spánok
Prečo nespať na pravom boku. Spomaľuje to prúdenie lymfy a zarábate si na pálenie záhyFoto: www.gettyimages.com

Aby sme mohli fungovať, je pre nás životne nevyhnutný spánok. V priebehu noci sa naše telo regeneruje a čerpá energiu do ďalšieho dňa. Nezáleží iba na dĺžke spánku a pravidelnosti vášho spánkového režimu. Veľmi dôležitá je aj poloha, ktorú pri spánku zaujímate. Vyhnúť by ste sa pritom mali spaniu na pravom boku. Z akého dôvodu?

Spanie na pravom boku ako nevhodná spánková poloha

Pokiaľ radi spíte na pravom boku, mali by ste dobre zvážiť svoje spánkové zvyklosti. Veľa zdravotných ťažkostí, ktoré vás v priebehu dňa trápia, totiž môže súvisieť s nevhodnou polohou pri spánku. Čím vás konkrétne môže spanie na pravom boku potrápiť?

Môže sa u vás objaviť nepríjemné pálenie záhy

Keď budete spať na pravom boku, hrozí vám najmä pálenie záhy. Pokiaľ je pálenie záhy váš večný problém, spanie na pravom boku ho môže ešte zhoršiť.

Pri spaní na pravom boku totiž často dochádza k tomu, že žalúdočné kyseliny a ďalší obsah žalúdka vstupujú späť do pažeráka. Z toho dôvodu vás môže nielen začať páliť záha, budete mať aj zlý dych, budete cítiť chuť žalúdočných kyselín v ústach a prípadne vás zaskočí aj nepríjemná bolesť na hrudi.

Horšie vám v tele prúdi krv a zbytočne zaťažujete svoje srdce

Prúdenie krvi v našom tele je ovplyvnené gravitáciou. Ak spíte na pravom boku, krv vám v tele horšie prúdi. Ľahnite si radšej na ľavú stranu – v dôsledku gravitácie bude krv do srdca prúdiť oveľa ľahšie. Spanie na ľavej strane navyše vďaka gravitácii predstavuje pre naše srdce oveľa nižšiu pracovnú záťaž.

Lekári odporúčajú, aby sa na ľavej strane pokúsili spať aj tehotné ženy. Podporia tým prietok krvi vo svojom tele aj v tele plodu, a navyše vďaka tejto spánkovej polohe ich tela prijmú najvyššiu možnú dávku kyslíka.

Spomaľujete prúdenie lymfy vo svojom tele

Pri spaní na pravom boku taktiež dochádza k spomaleniu lymfatického systému. Aby tento jedinečný čistiaci systém, ktorý z nášho tela vylučuje toxíny a posilňuje našu obranyschopnosť, opäť pracoval na plný výkon, ľahnite si radšej na ľavý bok. Ľavá strana je totiž dominantnou stranou lymfy. Vďaka spaniu na ľavom boku bude lymfatický systém pracovať na plné obrátky, vďaka čomu sa vaše telo lepšie zbaví toxických a odpadových látok, ktoré sa v ňom v priebehu dňa nahromadili.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 3. februára 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.