Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pitie alkoholu. Je lepšie malé množstvo pravidelne, alebo raz a poriadne?

reklama:
alkohol
alkoholwww.gettyimages.com

Alkohol k životu jednoznačne patrí, a predovšetkým v lete si ho dopraje takmer každý. Veď nie je nad poriadne vychladený pohár niečoho dobrého, čo nás osvieži, a navyše aj uvoľní. Abstinentov u nás príliš nenájdete, ale zato tých, ktorí to s alkoholom preháňajú, bohužiaľ stále viac pribúda, možno ich rozdeliť do dvoch kategórií.

Tou prvou sú pravidelní pijani, ktorí to síce nemusia preháňať, ale každý deň si doprajú niečo málo. Na prvý pohľad by sa toto striedme popíjanie mohlo zdať úplne neškodné, lekári na to majú však opačný názor. Síce tento spôsob pitia alkoholu znižuje riziko ochorenia srdca, na druhej strane zaťažuje pečeň, ktorá nemá čas si oddýchnuť a zregenerovať sa. Nehovoriac o tom, že pravidelné popíjanie, aj keď po malých dávkach, môže mať negatívny vplyv na kvalitu nášho spánku, pretože napríklad len štyri deci vína pred spaním naše telo odbúrava až štyri dlhé hodiny a to už tak neškodne neznie, že?

Tou druhou skupinkou sú nárazoví pijani, ktorí síce nepijú každý deň, vlastne cez týždeň nepijú vôbec, avšak cez víkend všetko riadne doženú. Pre mnohých mladých ľudí je víkendové opíjanie sa formou zábavy, bez ktorej si svoje voľné večery nedokážu predstaviť. V piatok vyrazia so svojimi kamarátmi na pár pohárov, avšak u tých nezostane a opijú sa tak, že sa celý víkend z tejto nepríjemnej opice dostávajú za pomoci liekov proti bolesti.

A aký názor na toto popíjanie majú odborníci? Tento spôsob pitia je nebezpečný predovšetkým pre mozog, kedy hrozí cievna mozgová príhoda, krvácanie do tráviacej trubice či srdcové zlyhanie. Navyše v kombinácii s užívaním liekov proti bolesti môže dôjsť k poškodeniu pečene.

Na záver možno teda povedať, že každé väčšie popíjanie alkoholu má na naše zdravie negatívny vplyv a je teda úplne jedno, či si ho doprajete po menších dúškoch pravidelne, alebo všetko doženiete za jeden večer cez víkend. Bohužiaľ sa môžu dostaviť zdravotné problémy, nielen závislosť na alkohole, ktorá sa ťažko berie späť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 26. marca 2022

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.