Lekári varujú: Ľudia by mali byť obozretní pred touto nebezpečnou stravou, ktorá dokáže zničiť dôležitý orgán.

Zdieľať
Fb 59.jpg

Radi jete a doprajete si samé lahôdky? Žijete zdravo alebo si skôr užívate a na rady odborníkov zdravého životného štýlu moc nehľadíte? Či už robíte tak alebo tak, jedno by ste mali vedieť. Ak budete preťažovať tento životne dôležitý orgán drastickou stravou, hrozí vám podľa lekárov veľké nebezpečenstvo. Dnešná doba priam nabáda k tomu, aby sme jedli nezdravo, pretože všade okolo nás sú k dispozícii potraviny s nezdravými hodnotami. Moc dobre vieme, že by sme ich nemali jesť, ale sú tak dobré, chutné, a tak skvele voňajú, že im jednoducho nedokážeme odolať. Ak chceme prežiť dlhý, šťastný a spokojný život v zdraví, mali by sme sa to však naučiť. Počúvať názory a rady lekárov sa totiž vie vyplatiť.

Životne dôležitý orgán

Viete, o akom orgáne sa tu bavíme? Samozrejme, že o pečeni. Pečeň je jeden z našich najťažších orgánov a svoju prácu odvádza neustále a bez povšimnutia. Bez pečene by sme však nemohli žiť a náš život by veľmi rýchlo skončil. A čo, že to pečeň vlastne robí? Čistí krv a telo od nahromadených toxínov, plní celý rad ďalších dôležitých fyziologických funkcií, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu nášho tela a jeho ochranu. Ak teda chceme silné a zdravé telo, poďme chrániť našu pečeň.

Najťažší orgán v tele

Mali by sme tiež vedieť, že pečeň je najväčším žľazovým orgánom v našom tele a jej hmotnosť sa pohybuje od 1400 do 1600 gramov. Hrá veľmi významnú úlohu pri rozklade a premene uhľohydrátov, bielkovín a tukov.

Je teda nepostrádateľná pre látkovú výmenu nášho organizmu a musíme sa o ňu starať, resp. ju aspoň toľko nepreťažovať, čo je u mnohých ľudí práve ten problém.

Nepostrehnuteľné príznaky

Ochorenie pečene je veľký problém, ktorý je spojený s nedostatkom bolestivých neurónov v tele. Pri poškodení pečene teda ani nemusíme poznať, že je poškodená a v pokoji si debužírujeme ďalej, čím jej ubližujeme a ničíme ju. Aj pri veľkom poškodení pečene si môžeme všimnúť len malého zlomku príznakov, ktorými môžu byť napríklad pocity únavy alebo slabosť. Najzreteľnejším príznakom ochorenia pečene však býva žltačka, a v takom prípade je nutné navštíviť lekára.

Drastická diéta škodí

Problémy s pečeňou sú spojené s nadmernou konzumáciou alkoholu, avšak to nie je jediná príčina. V prípade alkoholu začína tuková degenerácia pečene. Ďalšími príčinami sú hlavne nezdravý životný štýl, ktorý je spojený s nadmernou konzumáciou nezdravých potravín. Nezdravá je však tiež drastická diéta, pretože je vedecky dokázané, že pri úbytku viac ako 2 kg za týždeň, môže dôjsť taktiež k poškodeniu pečene. Nutné teda je zvoliť vhodnú a vyváženú stravu, neprejedať sa mastnými a cholesterolom napustenými potravinami, a predovšetkým obmedziť alkohol a iné toxikačné záležitosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané