Čarovný vitamín, ktorý pomôže s depresiou aj imunitou

Zdieľať
Fb 1.jpg

Vitamín D je známy ako vitamín, ktorý telo najlepšie získava zo slniečka. Jeho nedostatok môže spôsobiť krehkosť kostí, depresie, úzkosti a znižuje imunitu. Podľa najnovších vedeckých poznatkov je vitamínov D niekoľko druhov, pre človeka a využiteľnosť je však dôležitý stále ten jeden jediný – presnejšie teda – vitamín D3.

Slniečko ako najlepší zdroj

Čas, ktorý má človek stráviť na slniečku, sa podľa rôznych zdrojov líšia. Rolu hrá fakt, aký je typ našej kože, každý z nás má rôznu vstrebateľnosť. Vitamín D sa vytvára v hlbších vrstvách pokožky po jej vystavenie slnku.

Ak však chceme nejaké čísla – spoľahlivá je polhodinka na slniečku aspoň trikrát týždenne.

Myslíte, že ten, kto sa dobre opaľuje, ľudia s tmavou kožou, alebo dokonca černosi, nemajú s nedostatkom vitamínu D problém? Naopak, ukázalo sa, že problém majú úplne rovnaký, pretože ich koža je odolnejšia a naopak, ich telá vstrebávajú vitamín D horšie.

Vitamín živočíšneho pôvodu

Moc nepoteším vegánov, pretože zdroje vitamínu D z potravy sú iba živočíšneho pôvodu.

  • Losos, ryby, sardinky – 100 g takmer 100% dennej dávky
  • Vajcia – 100 g viac než 100% dennej dávky
  • Hovädzia pečeň – 100 g 20% ​​dennej dávky
  • Rybí tuk – 1 polievková lyžica – cca 300% dennej dávky
  • Ďalej sú skvelá: tresčiu pečeň, iné morské ryby najmä z chladných oblastí, alebo špeciálne tablety z lekárne.

POZOR NA Predávkovanie: Vitamín D sa v tele ukladá čiastočne do zásoby, takže ho možno brať buď denne, alebo cca raz za týždeň. Pozor ale na predávkovanie. Predávkovať sa im z bežných potravín nehrozí, ak ho však budete prehĺtať v podobe doplnkov stravy, dodržujte ich dávkovanie.

Kto má vyššiu potrebu vitamínu D?

Vyššia potrebu tohto vitamínu majú deti vo vývine, pretože je dôležitý pre správnu pevnosť kostí a rast. Vyšší príjem by si mali ustrážiť tiež ženy v menopauze, pretože znižuje riziko rednutia kostí a náchylnosť k zlomeninám. Vyššiu spotrebu majú tiež obézni ľudia, tehotné ženy a starší ľudia.

Čo ak je nedostatok vitamínu D?

Okrem problémov s kosťami prináša chronický nedostatok vitamínu D aj iné problémy, ktoré by sme s ním na prvý pohľad nespájali. Poruchy imunity, častá chorobnosť, o ktorej sa dokonca hovorí, že práve naša oslabenosť nedostatkom slnečného svitu umožňuje šírenie chrípkových vírusov v zimnom období.

Novo sa tiež hovorí, že nedostatok vitamínu D má vplyv aj na psychický stav a doplniť hladinu vitamínu by si mali všetci, ktorí trpia depresívnymi, smutnými náladami, úzkostnými stavmi, panickými ataky alebo bezdôvodnú únavou či svalovými slabosťami. Vitamín tiež znižuje možnosť ochorenia rakovinou alebo srdcovo-cievnymi chorobami, čo všetko súvisí s poruchami imunity.

Ako zistím nedostatok vitamínu D?

Jedinou možnosťou, ako spoznať zníženú hladinu vitamínu D v tele, je laboratórna krvný test, ktorý meria koncentráciu vitamínu D v krvi. Môžete oň požiadať svojho lekára, alebo si tento test zaplatiť v laboratóriu sami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané