Prečo nespať s mobilom pri hlave. Zarábate si hneď na niekoľko problémov

Zdieľať
spánok
Prečo nespať s mobilom pri hlave. Zarábate si hneď na niekoľko problémov Foto: www.freepik.com

Väčšina z nás má aj v noci mobilný telefón tesne vo svojej blízkosti. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Na mobile máme nastavený budík na ráno. Alebo skrátka chceme mať telefón po ruke, aby nám neunikla žiadna správa alebo novinka na sociálnych sieťach. Poznávate sa v tom tiež? V tom prípade si týmto návykom nevedomky škodíte. Akým spôsobom?

Narušujete svoj spánkový cyklus

Brzdíte tesne pred spaním na mobilnom telefóne a potom si tento prístroj položíte hneď vedľa seba na nočný stolík? Tým, že sa večer vystavujete modrému svetlu mobilného displeja, zbytočne narúšate svoj spánkový cyklus.

Toto modré svetlo konkrétne rozrušuje vaše vnútorné hodiny tým, že pred spaním zbrzďuje prirodzené uvoľňovanie hormónu spánku melatonínu. Ráno sa tak prebudíte omámene alebo s pocitom, že ste sa zle a nedostatočne vyspali. Ako najlepšie potlačiť účinky modrého svetla? Aspoň hodinu pred spaním sa nepozerajte do mobilného telefónu a tento prístroj majte aj v noci položený v inej miestnosti, aby vás nelákalo sa do neho stále pozerať.

Hazardujete s možným vznikom požiaru

Spať s mobilom vedľa seba alebo mať mobil pod vankúšom si obľúbili najmä mladí ľudia. Ako dokazuje prípad, ktorý sa stal v americkom Texase, nie je to práve najlepší nápad. Trinásťročné dievča si pred spaním dalo svoj mobilný telefón Samsung Galaxy S4 rovno pod vankúš, aby ho malo stále po ruke. Tento prístroj sa však pod vankúšom prehrial a vznietila sa jeho batéria. Vo výsledku mobil prepálil prestieradlo aj matrac. Teenagerka si však túto nehodu všimla včas, a tak našťastie nedošlo k najhoršiemu.

Vystavujete svoje telo rádiofrekvenčnému žiareniu

Prečo ďalej nespať s mobilom pri hlave? Veľa ľudí vám odpovie, že rádiofrekvenčné žiarenie z mobilných telefónov spôsobuje bolesti hlavy, ale aj rakovinu. Doteraz však neexistuje dostatok definitívnych vedeckých dôkazov, ktoré by túto skutočnosť naozaj potvrdili.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) však poukazuje na to, že mobilný telefón vyžaruje nízku úroveň neionizujúceho žiarenia. Deje sa tomu iba vtedy, keď je používaný a jediným známym vedľajším účinkom tohto žiarenia je zahrievanie telefónu.

Ako sa vyhnúť škodlivému účinku mobilného telefónu

Naučte sa večer nechávať mobilný telefón v inej miestnosti, než v ktorej spíte. Pokiaľ však máte na mobile nastavený budík a potrebujete, aby vás ráno zobudil, majte ho aspoň 1,5 metra od seba. Bonusom bude, že keď vám ráno zazvoní na mobilnom telefóne budík, nebudete ho môcť odložiť iba jedným stlačením.

Je pravdepodobné, že sami na sebe nespozorujete príliš veľký rozdiel, keď prestanete spať s mobilom pri hlave. Pokiaľ sa však zbavíte tohto návyku a počas spánku budete mať mobilný telefón v inej miestnosti alebo aspoň 1,5 metra od seba, budete ľahšie zaspávať, nebudete sa v noci tak často prebúdzať a oveľa kvalitnejšie sa vyspíte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané