Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najhoršie znamenie tela. Vždy naznačujú okamžitú smrť

reklama:
starý človek
starý človekwww.gettyimages.com

V novej rozsiahlej štúdii vedci z niekoľkých vedeckých centier potvrdili, že závažnosť zápachu u starších ľudí dokáže predpovedať, koľko rokov im zostáva dožiť, a pokúsili sa zistiť, prečo sa to deje.

„Ako ľudia starnú, je u nich väčšia pravdepodobnosť zhoršenia čuchu, čo so sebou nesie zvýšené riziko úmrtia. Naša štúdia je prvým pokusom zistiť, prečo zlý čuch „predpovedá“ zvýšenú úmrtnosť, “ uviedol spoluautor štúdie, epidemiológ Honglei Chen.

Predchádzajúci výskum v tejto oblasti nepokrýval dostatočné časové obdobie a neanalyzoval možný pôvod tohto javu. Chenova skupinová štúdia zahŕňala 2 289 ľudí vo veku 71 až 82 rokov. V prvej fáze vedci testovali čuch účastníkov a potom, 3, 5, 10 a 13 rokov po teste, vyhodnotili úmrtnosť v študijnej skupine.

Zistili, že počas nasledujúcich desiatich rokov bola úmrtnosť starších ľudí so zníženým čuchom o 46 percent vyššia v porovnaní s tými, ktorí to mali normálne. Faktory ako pohlavie, rasa a ďalšie demografické údaje mali na výsledky štúdie minimálny dopad. Prekvapivo v skupine so zvýšeným rizikom úmrtnosti boli väčšinou tí, ktorí boli na začiatku štúdie relatívne zdraví, ale mali zlý čuch. Je známe, že zníženie schopnosti rozlišovať pachy je skorým príznakom Parkinsonovej choroby. To však len čiastočne vysvetľuje nárast úmrtnosti v dlhodobom horizonte. Identifikácia ďalších príčin je otázkou budúcnosti. Chen sa plánuje týmto problémom ďalej zaoberať. „Zhoršenie čuchu u starších ľudí má vážnejšie dôsledky, ako sme si mysleli.“

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 24. októbra 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.