Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Jarná depresia dokáže nepríjemne zaskočiť. Vedci vysvetlili, prečo k nej dochádza

reklama:
žena s depresiou
Jarná depresia dokáže nepríjemne zaskočiť. Vedci vysvetlili, prečo k nej dochádzaFoto: www.freepik.com

Máte s príchodom jari depresívnu náladu a cítite sa slabo, smutne a skľúčene? Stratili ste záujem o veci, ktoré ste mali predtým radi? Zmenila sa vám chuť do jedla, máte málo energie, ste podráždení, cítite beznádej a sami seba si nevážite? Dostihla vás pravdepodobne jarná depresia. Jej vznik vedci vysvetľujú hneď niekoľkými spôsobmi.

Viac denného svetla a tepla

Príchod jari snáď každý víta viac ako pozitívne, pretože je rád, že konečne skončila dlhá zima. V dôsledku zmeny času zo zimného na letný aj v dôsledku toho, že sa dni predlžujú a noci skracujú, a vy si tak môžete užívať viac denného svetla a vyšších teplôt, paradoxne často zažívate depresívne stavy.

Podľa vedcov je ľudské telo z prechodu zo zimy do jari oslabené. A práve narušenie zabehnutej rutiny môže spôsobiť nepokoj, podráždenosť a vyčerpanie. Viac denného svetla a slnečného žiarenia má vplyv aj na zmenu spánkových vzorcov. Vplyvom náhleho zvýšenia slnečného žiarenia ľudské telo produkuje menej hormónu spánku melatonínu. To znamená, že vo výsledku naspíte menej, než potrebujete. A práve nedostatok spánku prispieva k vzniku depresívnych stavov alebo ich ešte prehlbuje.

Zvýšená citlivosť na peľ

Vedci tiež poukazujú na to, že za jarnou depresiou môže stáť aj zvýšená citlivosť na peľ. Zvlášť, keď trpíte sezónnou alergiou na peľ, patríte do ohrozenej skupiny. Pokiaľ sa dostanete do styku s alergénom, nielen že máte vodnatú nádchu, bolesť hlavy či začervenané oči, vaša alergia môže tiež neblaho ovplyvniť vašu náladu a prispieť tak k depresívnym stavom.

Túto skutočnosť potvrdil výskum z roku 2019, ktorý sa zameral na 1306 amerických amišov stále sa živiacich poľnohospodárskym spôsobom života. Títo farmári sú permanentne vystavení peľom a ďalším sezónnym alergénom. Vedci v štúdii odhalili priamu súvislosť medzi dňami s vysokou koncentráciou peľu a príznakmi zhoršenej nálady až jarnej depresie.

Prejavy jarnej depresie

  • Všeobecne zlá nálada, ktorá zahŕňa pocity smútku, skľúčenosti a beznádeje.
  • Malý, alebo žiadny záujem o aktivity, ktoré ste predtým robili často a radi.
  • Nespavosť a ďalšie problémy so spánkom.
  • Zhoršené sústredenie a pamäť, mozgová hmla.
  • Nechuť, alebo naopak zvýšená chuť do jedla.
  • Nedostatok energie, letargia alebo nepokoj.
  • Podráždenosť, pocity hnevu až agresie.
  • V najhoršom prípade myšlienky na smrť.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 10. marca 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.