Budíte sa v noci a máte problém znova zaspať? Čo to znamená pre riziko demencie

Zdieľať
budenie
Budíte sa v noci a máte problém znova zaspať? Čo to znamená pre riziko demencie Foto: www.gettyimages.com

Máte problémy so zaspávaním alebo so zaspávaním v noci? Nový výskum odhaľuje, ako tri špecifické poruchy spánku ovplyvňujú riziko demencie.

Nové dáta pridávajú k rastúcemu množstvu dôkazov o poruchách spánku a kognitívnom poklese, pričom nový výskum zistil významné súvislosti medzi tromi prípadmi porúch spánku a rizikom rozvoja demencie za posledných desať rokov.

Výsledky publikované v American Journal of Preventive Medicine spájajú dve poruchy spánku s vyšším rizikom demencie.

Ide o problémy so zaspávaním do pol hodiny po zaľahnutí do postele a tiež o užívaní práškov na spanie. Tieto dva návyky negatívne ovplyvňujú riziko rozvoja demencie neskôr v živote.

Na druhej strane však bolo riziko jasne nižšie u tých, ktorí uviedli, že majú problémy so zaspávaním, ak sa v noci prebudia.

Výskumníci boli vyššie uvedenými zisteniami prekvapení, pretože neočakávali, že zistia, že riziko demencie bolo nižšie u tých, ktorí sa prebudili uprostred noci a mali problémy so zaspávaním, v porovnaní s tými, ktorí mali problémy so zaspávaním alebo mali hypnózu, vysvetľuje vedúci výskumník Dr. . Roger Wong, odborný asistent na katedre verejného zdravia a preventívnej medicíny na SUNY Upstate University of Medicine v Syrakúzach, New York.

Analyzované dáta pochádzajú z 10 ročných vĺn (2011 – 2020) prospektívnych dát z National Health and Aging Trends Study (NHATS), longitudinálnej štúdie skúmajúcej celoštátne reprezentatívnu vzorku príjemcov Medicare vo veku 65 rokov a starších v USA. Do štúdie boli zahrnutí iba ľudia bez demencie v roku 2011.

Je známe, že neexistuje žiadna účinná liečba demencie, pričom súčasné farmakologické terapeutické prístupy majú obmedzený úspech, čo ukazuje na dôležitosť preventívnych prístupov k demencii.

„Vďaka zameraniu na rôzne poruchy spánku môžu naše zistenia pomôcť viesť vhodné zásahy do životného štýlu, ktoré môžu znížiť riziko demencie,“ vysvetlila spoluriešiteľka Margaret Anne Lovierová z oddelenia verejného zdravia a preventívneho lekárstva SUNY Upstate Medical University.

Prečo ale tým, ktorí sa uprostred noci prebudia a neúspešne sa snažia znova vyspať, hrozí demencia menej? Základný mechanizmus zostáva výskumníkom neznámy, ale špekuluje sa, že sa možno títo ľudia aktívnejšie zapájajú do činností, ktoré udržujú alebo zvyšujú ich „mentálne zásoby“, čím znižujú riziko demencie.

Novšie údaje ukazujú, že starší ľudia trpia viacerými poruchami spánku. To možno pripísať rôznym faktorom, ako je stres z pandémie, ale aj teplejšie noci v dôsledku klimatických zmien.

„Starší ľudia strácajú spánok z mnohých dôvodov. Je potrebných viac výskumov, aby sme lepšie porozumeli príčinám a obmedzili dlhodobé následky,“ dodal Dr. Wong a pokračoval:

„Naše zistenia zdôrazňujú dôležitosť zohľadnenia individuálnej histórie porúch spánku pri posudzovaní rizikového profilu demencie u starších ľudí.“ V každom prípade však odborník poukázal na to, že je potrebných viac výskumov porúch spánku, subtypov demencie a toho, ako špecifické sociodemografické charakteristiky interagujú s prípadnými problémami so spánkom a ovplyvňujú riziko demencie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané