Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stredovek plný bizarných vynálezov. Ako riešili muži problém so ženami, ktoré ohovárali?

reklama:
problém so ženami
problém so ženamiwww.gettyimages.com

Nechceme hádzať všetky ženy do jedného vreca. Je ale pravdou, že veľa žien ohovára. Samozrejme ale treba podotknúť, že to občas robia aj muži. Je jedno o akú informáciu ide, ale robí to takmer každý z nás. Niečo sme videli, niečo sme počuli a niekomu to jednoducho musíme povedať. Ako to bolo ale s klebetením a šírením informácií v stredoveku? Muži na to mali právo, aj keď ho práve nevyužívali, zatiaľ čo ženy to mali zakázané. A to nie vďaka nejakým zákonom, ktoré by to zakazovali, ale vďaka vlastným manželom, ktorí im to nedovolili. Vtedy, v dobe stredovekej, neboli žiadne sociálne siete, neboli telefóny a vlastne ani pošta. A tak nezostávalo nič iné, než aby si ženy odovzdávali informácie osobne. A tak chodili k sebe na čaj a často sa rozprávali o susedoch, o svojich mužoch a najnovších udalostiach. Mužom však toto správanie liezlo krkom a tak sa rozhodli, že proti nemu musia zakročiť.

Trest klebetniciam?

Pokiaľ muž zistil, že jeho žena často hovorí o ňom s inými ženami, nasadil jej akýsi náhubok. Ten vyzeral ako maska a bol vyrobený z kovových popruhov. Navyše mal v otvore pre ústa ostrý kus kovu, ktorý keby žena prehovorila, prepichol by jej jazyk. Tento „postroj“ bol ženám pripevňovaný na hlavu a žene tak nedovolil roznášať informácie.

Prechádzka hanby?

Náhubok ale nebol ešte tým najhorším. Pokiaľ muž chcel ženu naozaj potrestať, mohol si ju dať na vodítko a vziať ju na prechádzku hanby. Keďže okoloidúci vedeli, o aký trest ide, často na ženy na „prechádzke“ pľuvali a dokonca ju slovne urážali. Taký trest nebol používaný iba v momente, keď bola žena klebetnica, ale aj v momente, keď sa mužovi zdalo, že sa jeho žena neustále sťažuje a je večne nespokojná.

Nech už znejú tieto tresty akokoľvek bláznivo, v dobe stredovekej boli na dennom poriadku. Kresťania odjakživa verili tomu, že duša sa dala očistiť jedine fyzickým trestom, fyzickou bolesťou a utrpením. Náhubok rozhodne nebol jediným vynálezom slúžiacim na potrestanie človeka. Neskôr boli tiež vynájdené klietky hanby, do ktorých sa ženy na verejnosti zamykali. Vtedy sa ľudia totiž skutočne vyžívali v ponižovaní ľudí na verejnosti.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 3. novembra 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.