Strata vlasov. Čo ju spôsobuje a ako ju zastaviť?

Zdieľať
vlasy

Až dve tretiny mužov príde o časť svojich vlasov ešte predtým, než dovŕšia štyridsiatku. Následne míňajú desiatky tisíc za prípravky či nastreľovanie, aby sa vyhli niečomu, čo je pre nich spoločensky neprijateľné – plešateniu. Avšak pre ženy je strata vlasov oveľa väčší strašiak ako u mužov a ono sa vlastne nie je ani čomu diviť. V dnešnej dobe prevládajú určité štandardy krásy a pre mnoho žien je plešatenie veľmi stresujúci okamih.

Môže za to testosterón?

Na rozdiel od mužov, ktorí majú k plešateniu väčšie sklony, a objavuje sa u nich postupne, u žien sa plešatenie objavuje celoplošne po celej hlave.

Ako názov sám napovedá, androgenetická alopécia je primárne spôsobená prítomnosťou mužských androgénnych hormónov, ako je práve testosterón. Novšie štúdie vak preukázali, že technicky nejde len o hladinu testosterónu, ktorá stratu vlasov spôsobuje, ide aj o premenu hormónu na dihydrotestosterón (DHT), ktorý sa viaže na receptory vlasových folikul.

DHT však úplne nezabije vlasové folikuly, ale spôsobí ich miniaturizáciu. Bežný cyklus rastu vlasových folikul má tri fázy:

  • Anagén, čo je fáza rastu (dva až sedem rokov)
  • Catagen, prechodná fáza (asi 10-20 dní)
  • Telogén, fáza odpočinku (asi 100 dní)

DHT skracuje anagénovú fázu, čo vedie k tomu, že sa vlasy stávajú kratšími a tenšími, kým nie sú redukované na slabé páperie.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov?

Neduhy dnešnej doby, ktoré vypadávanie vlasov spôsobujú, sú najmä stres, ktorý zvyšuje hladinu kortizolu a taktiež spôsobuje, že antigény napádajú našu pokožku hlavy. Ďalej je to nedostatok živín, najmä železa, vitamínu D, zinku a dokonca aj sacharidov. Za vypadávaním vlasov môžu stáť aj problémy so štítnou žľazou, autoimunitné ochorenia ako je diabetes či hypotyreóza, užívanie liekov, medzi ktoré patrí aj antikoncepcia a v neposlednom rade môže za stratou našich vlasov byť aj menopauza.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané