Sleduje vás niekto? Čo robiť?

Zdieľať
sledovanie
Sleduje vás niekto? Čo robiť? Foto: www.gettyimages.com

Určite ste niekedy počuli slovo „stalking“, jednoducho povedané, znamená „niekoho nasledovať“. V dnešnej dobe to nie je nič neobvyklé. V médiách môžeme napríklad počuť príbehy ľudí, ktorí „stalking“ zažili na vlastnej koži. A nebude to nič príjemné, to môžeme vidieť a počuť mnohokrát.

Stalking v skutočnosti znamená nasledovať alebo prenasledovať. Je to systematická a opakovaná prax prenasledovania, kontaktovania alebo iného obťažovania inej osoby. Môže sa jednať o fyzické monitorovanie, ale môže tiež zahŕňať kontaktovanie vás prostredníctvom elektronických médií, ako sú e-maily, textové správy alebo príspevky na sociálnych sieťach. „Stalking“ môže byť pre obete veľmi traumatizujúci a môže viesť k fyzickému a psychickému stresu a strachu.

Existujú teda rôzne formy takzvaného „sledovania“. Niektorí „stalkeri“, teda ľudia, ktorí „prenasledujú“, môžu byť bývalí partneri alebo príbuzní obete. Niekedy sú to však úplne cudzí ľudia. Pokiaľ máte pocit, že vás „prenasledujú“, je dôležité to brať vážne a vyhľadať pomoc. Môžete si vybrať, či zavoláte políciu, najmete právnika alebo požiadate o pomoc profesionálné organizácie, ako je podpora obetí alebo podpora obetí prenasledovania. Je tiež dôležité povedať o situácii svojim blízkym a priateľom, aby ste mohli získať podporu, ak ju budete potrebovať.

Prevencia prenasledovania zahŕňa zachovanie osobnej bezpečnosti, ako je zverejňovanie obmedzených osobných údajov online a zachovanie súkromia na sociálnych sieťach. Je tiež dôležité si uvedomiť, že vzťahy by mali byť založené na vzájomnom rešpekte a súhlase a že nikto nie je povinný tolerovať nevítané alebo obťažujúce správanie. Ak sa vám niečo také stane, je dôležité jasne a dôrazne povedať, že takéto správanie je neprijateľné a pokiaľ sa to nezmení, zvážte ukončenie vzťahu.

Pokiaľ máte podozrenie, že niekto, koho poznáte, je obeťou stalkingu, je dôležité mu ponúknuť podporu, pomoc a hlavne ochranu. To môže zahŕňať poskytnutie bezpečného miesta, napríklad pomoc pri kontakte s políciou alebo právnikom alebo pomoc pri získavaní ďalšej podpory od profesijných organizácií.

Je dôležité si uvedomiť, že „stalking“ je forma násilia, ktorá môže mať pre obeť vážne a dlhodobé následky. Preto ho musíme účinne brániť a predovšetkým o ňom hovoriť. Môžeme tak odhaliť prípadné problémy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané