Ocot ako liek? Kto to s ním preženie, koleduje si o poškodenie kostí, pažeráka a zubov

Zdieľať
ocot
Ocot ako liek? Kto to s ním preženie, koleduje si o poškodenie kostí, pažeráka a zubov Foto: www.gettyimages.com

Na ocot sa sypú samé ódy. Zástancovia ekologického upratovania si nemôžu vynachváliť jeho univerzálne použitie. Tí, ktorí sa najradšej liečia alternatívnymi spôsobmi, ocot popíjajú pre lepšie zdravie. Neobíde sa bez neho žiadna kuchyňa. Ale ako u všetkého dobrého, aj u octu platí, že by sa mal užívať striedmo, a to predovšetkým pri konzumácii.

Jar priniesla do našich domácností doslova octový boom. Vrhli sme sa na jarné upratovanie a ocot je zaručeným pomocníkom, na ktorého nedali dopustiť už naše babičky. Niektorí zástancovia jarných detoxikácií organizmu sa navyše pustili do pravidelného popíjania jablčného octu. S príchodom teplejšej časti roka začíname tiež odľahčovať jedálniček, takže sa k slovu dostávajú čerstvé zeleninové šaláty – ako inak ako s octovými zálievkami.

Štyri lyžice octu denne

Ocot však môže byť nielen pomocníkom, ale aj škodičom. Barbora Jedličková z lekárne Dr. Max nedávno odpovedala na otázku dcéry 73-ročného muža. Tá sa pýtala, či si jej otecko nemôže uškodiť tým, že každý deň užíva tri až štyri polievkové lyžice kvasného octu. Vraj si to nenechá vyhovoriť, pretože verí, že si takto úspešne znižuje hladinu cukru v krvi.

„U citlivejších jedincov ocot vyvoláva až nechutenstvo a nevoľnosť. Pravidelná a predovšetkým nadmerná konzumácia octu môže viesť k zníženiu hladiny draslíka v krvi a tiež k poškodeniu kostí. Ocot narúša zubnú sklovinu a v extrémnych prípadoch môže kyselina octová spôsobiť poleptanie pažeráka,“ hovorí magistra Jedličková. Pripomína tiež, že konzumácia octu môže obmedzovať účinnosť liekov na cukrovku, niektorých liečiv na srdce a tiež liekov na odvodnenie – diuretík, ktoré znižujú hladinu draslíka. „O nadmernom užívaní octu je určite vhodné upovedomiť ošetrujúceho lekára pacienta,“ dodáva.

Leptajúca kyselina octová

Prečo toto všetko môže ocot spôsobiť? Koncentrovaný ocot je totiž veľmi agresívny a kto to s ním preženie, môže si spôsobiť gastroparézu, čo je porucha vyprázdňovania žalúdka, ktorú sprevádza nevoľnosť, pálenie záhy, kŕče v bruchu a zvracanie. Kostiam zase veľké množstvo octu škodí tak, že ich oberá o potrebné minerály. A čo škodí kostiam, škodí aj zubom – kyselina octová naleptáva zubnú sklovinu aj jemné tkanivá v ústnej dutine. Neriedený ocot jednoducho do úst nepatrí.

fľaša octu
Ocot ako liek? Kto to s ním preženie, koleduje si o poškodenie kostí, pažeráka a zubov Foto: www.gettyimages.com

Oprah Winfrey octu fandí

Ale už dosť o octe nebezpečnom. Je čas prejsť k jeho mnohým výhodám, ktoré každý ocení. Záujem o ocot je taký veľký, že mu na svojom webe venovala celý článok aj Oprah Winfrey, hviezdna americká moderátorka a herečka, ktorú časopis Forbes v minulosti označil za najväčšiu svetovú celebritu. Oprah ponúka 12 skvelých spôsobov použitia octu.

1. Upravte si vlasy

Či už vám došla vaša obľúbená kozmetická značka alebo ste si len umyli vlasy prírodným prípravkom, využite na ich oplach jablkový ocot, ktorý je účinným kondicionérom. Stačí zmiešať lyžicu octu so šálkou vody v čistej fľaštičke s rozprašovačom, pretrepať a nastriekať na mokré vlasy. Vmasírujte, nechajte minútu alebo dve pôsobiť a opláchnite. Vaše vlasy budú hladké a snáď ani nebudú cítiť po octe.

2. Osviežte športové oblečenie

Tričká odvádzajúce vlhkosť síce človeka udržia v suchu počas pohybovej aktivity, ale aj po vypraní niekedy zostávajú cítiť. Potom sa oplatí vložiť oblečenie späť do práčky, pridať pol šálky až šálku bieleho octu a vyprať na jeden cyklus pri rovnakej teplote ako obvykle. Pranie sa potom zopakuje, ale namiesto octu tentoraz pridáte štvrť až pol hrnčeka jedlej sódy.

3. Oživte zvädnutý šalát

Biely ocot dokáže so zvädnutým šalátom zázraky. Stačí namočiť listy na 10 minút do misky so studenou vodou a troškou bieleho octu. Potom lístky opláchnite. Hlávkový šalát osušte pomocou odstredivky na šalát, pretože na mokré lístky by nepriľnula šalátová zálievka.

4. Odpudzujte mravce

Jar a leto často prináša mravčiu inváziu do domovov, a zatiaľ čo niektoré iné prírodné odpudzujúce prostriedky – najmä múka a korenie – môžu narobiť veľa neporiadku, postrek bielym octom to nespôsobí, a môže fungovať rovnako dobre. Nastriekajte ho priamo do prasklín, okolo soklových dosiek, na pracovné dosky alebo kamkoľvek majú mravce tendenciu liezť.

5. Vyčistite žalúzie

Prach z kovových, plastových alebo drevených žalúzií sa dá vysávať, ale hocikedy nie celkom dôkladne. Skúste na nahromadenú špinu vyzrieť tak, že si na ruku natiahnete čistú starú ponožkou, ktorej špičku namočíte do bieleho octu, a tou utierate žalúzie. Prach by mal čoskoro zmiznúť.

6. Uvoľnite odtoky umývadiel

Pre upchaté odtoky existuje lacné, netoxické riešenie: nasypte do odtoku šálku jedlej sódy, zalejte ho šálkou bieleho octu a nechajte päť minút pôsobiť. Potom vypláchnite odtok ôsmich šálok takmer vriacej vody.

7. Zahubte burinu

Aj keď nepestujete ovocie, zeleninu alebo bylinky na jedenie, pravdepodobne sa vám nebude chcieť na záhrade striekať pesticídy. Vyskúšajte na burinu neriedený ocot: jeho kyslosť zahubí mladé burinové rastliny. Tie väčšie už ale budete musieť vytrhnúť aj s koreňmi.

jablčný ocot
Ocot ako liek? Kto to s ním preženie, koleduje si o poškodenie kostí, pažeráka a zubov Foto: www.gettyimages.com

8. Zbavte sa kuchynských pachov

Ak chcete odstrániť zápach, napríklad vyprážané ryby, vo vašej kuchyni, vyskúšajte tento trik: Nalejte biely ocot do malej misky a nechajte cez noc na kuchynskej linke, aby pohltil pachy z varenia.

9. Ošetrite bodnutie

V tomto bode Oprah riešila popálenie medúzou. V našej stredoeurópskej krajine sa ale skôr sústredíme na štípance od hmyzu. Ocot zmierni opuch a ranu vydezinfikuje. Naneste ho na vatový tampón a miesto vpichu potrite. Potom ešte namočený tampón počas minúty alebo dvoch na postihnutom mieste pritlačte. Lepšie funguje ocot jablkový, stačí ale aj ten obyčajný.

10. Nechajte sklo zažiariť

Na pohároch, ktoré máte vystavené, môže časom zachytávať prach. Lesk získajú poháre opäť tak, keď ich namočíte do roztoku, ktorý obsahuje jeden diel octu, tri diely teplej vody – plus jednu alebo dve kvapky prostriedku na umývanie riadu. Potom ich opláchnite teplou vodou a utrite dosucha handričkou z mikrovlákna.

11. Odstráňte baktérie z výpestkov

Účinný spôsob umývania ovocia a zeleniny zaistí ocot, ktorý pri odstraňovaní baktérií porazí aj antibakteriálne mydlo, vodu a obyčajnú kefu. Naplňte fľaštičku s rozprašovačom tromi šálkami vody a šálkou bieleho octu a asi šesťkrát streknite na každú paradajku, jablko alebo akékoľvek iné ovocie či zeleninu s hladkou šupkou. Pred jedlom dobre opláchnite.

12. Odstráňte škvrny z oblečenia

Niekedy môže nový kúsok oblečenia nečakane púšťať farbu a pri praní zanechať na inom, svetlejšom kuse farebné škvrny. Zabráňte tomu tak, že najskôr namočíte nevypraný nový odev na 20 minút do zmesi vody a bieleho octu v pomere 1:1. Potom vec vyperte s iným farebným oblečením. Octové ošetrenie môže tiež pomôcť textilu odolávať časom vyblednutiu, aj keď toto funguje iba na oblečení zo 100% bavlny.

Najjednoduchšie octové recepty na upratovanie

Octová voda na sklo a povrchy

  • 1 šálka octu
  • 4 litre vody

Vodu s octom zmiešajte vo vedre alebo v rozprašovači. Octový roztok použite na umývanie okien, zrkadiel, toalety alebo podlahy.

Citrusový čistiaci sprej

Ocot a citrusové šupky majú spoločnú kyslosť a odmasťovaciu schopnosť, čo im dodáva veľkú čistiacu silu. Spoločne dokážu rozpustiť zaschnutú mydlovú penu a ďalšie usadeniny. Do pohára dajte kôru z citróna, alebo pomaranča, grapefruitu či ich zmes. Nádobu do vrchu dolejte bielym octom. Nechajte stáť dva týždne, potom sceďte a pred použitím zrieďte vodou v pomere 1.1.

Základné fakty

  1. Ocot sa vyrába fermentáciou (kvasením) tekutín, ktoré obsahujú etylalkohol. Počas fermentácie potom baktérie rodu Acetobacter zoxidujú etylalkohol na kyselinu octovú.
  2. Existuje ocot liehový, vínny, ovocný, balsamico, sladový či ryžový.
  3. Ocot sa používa ako ochucovadlo a konzervačný prostriedok najrôznejších potravín.
  4. Keďže je ocot konzervačná látka, mal by vydržať doma neobmedzene dlho. Aj tak sa ale odporúča skladovať ho v dobre uzavretých nádobách na chladnom a tmavom mieste.

Viete, že…?

O octe sa tvrdí, že v malom množstve čistí telo a podporuje trávenie. Pokiaľ ho vraj pridáme k ťažko stráviteľnému jedlu, ako sú strukoviny, zmiernime tak nadúvanie. Výborný je aj na čistenie zubov a sliznice v ústach. Na kloktanie sa odporúča jedna lyžica octu do pohára vody.

Octové zábaly by vraj mali zmierniť opuchy. Jablčný ocot zase dokáže upraviť narušenú mikroflóru čriev, a dokonca nám môže pomôcť znížiť krvný tlak alebo vysoký cholesterol. Taktiež je odporúčaný na rôzne problémy s kožou, od ekzémov až po starecké škvrny.

Zdroj: denik.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané