Nález nepovolenej látky v obilí neznamená, že je jedovaté, vysvetľuje dekan z ČZU

Zdieľať
obilie
Nález nepovolenej látky v obilí neznamená, že je jedovaté, vysvetľuje dekan z ČZU Foto: www.gettyimages.com

Nález nadlimitného množstva nepovolenej látky neznamená, že je poľnohospodársky produkt jedovatý. Ide o nesplnenie hygienických, nie toxikologických limitov, preto nesmie takýto tovar na trh, povedal dekan Fakulty agrobiológie, potravinových a prírodných zdrojov Českej poľnohospodárskej univerzity Josef Soukup k nálezu zvyšku zakázaného pesticídu v jednej zo zásielok obilia z Ukrajiny na Slovensku. To potom jeho dovoz aj spracovanie zakázalo.

Podľa dekana môže byť produkcia z Ukrajiny kvôli menej prísnej legislatíve na používanie pesticídov viac riziková, neznamená to ale, že všetka tamojšia produkcia je nekvalitná alebo nebezpečná.

Soukup uviedol, že kontrolný systém a registrácia prípravkov na ochranu rastlín, ošetrovanie, skladovanie alebo spracovanie poľnohospodárskej produkcie v EÚ patrí k najprísnejším na svete, čo prispieva k vysokému štandardu kvality. „Dôležitá je aj technologická disciplína poľnohospodárov, ktorá je v EÚ vyššia ako v iných častiach sveta vrátane Ukrajiny zmietanej vojnou,“ doplnil.

Podľa neho sa na Ukrajine vo väčšine prípadov používajú rovnaké účinné látky pesticídov ako inde vo svete. Problematické môžu byť práve látky, ktoré EÚ už zakázala, alebo možné používanie prípravkov nejasného pôvodu od ázijských firiem, ktoré môžu obsahovať prímesi nebezpečných látok.

„Väčšina generických firiem na menej náročných trhoch ponúka lacné, ale nekvalitné či nebezpečné produkty, ktoré riadne neprešli registráciou a testovaním a často sú dodávané ako falšované originálne prípravky,“ poznamenal.

Upozornil na to, že na základe nálezu zvyšku zakázaného pesticídu nemožno povedať, že je ukrajinské obilie menej kvalitné, možno ale pojať také podozrenie. „Rovnako tak nemožno povedať, že obyčajný nález nadlimitného množstva nejakej i nepovolenej látky znamená, že je poľnohospodársky produkt jedovatý. Ide o hygienický, nie toxikologický limit,“ uviedol. Dodal, že takýto tovar sa ale nesmie uvádzať do obehu, pretože nájdená látka je považovaná za zdravie nebezpečnú.

obilie
Nález nepovolenej látky v obilí neznamená, že je jedovaté, vysvetľuje dekan z ČZU Foto: www.gettyimages.com

Tému dovozu ukrajinskej produkcie do EÚ spomínajú aj niektorí politici. Napríklad poslanec Radek Koten (SPD) na rokovaní Snemovne povedal, že na trhu sa objavilo „značne kontaminované obilie z Ukrajiny“. Kritizoval v tejto súvislosti aj ministra poľnohospodárstva Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), ktorý sa podľa neho pohybuje na pomedzí paragrafu všeobecného ohrozenia.

Nekula: Z Ukrajiny je zanedbateľné množstvo pšenice

Nekula niekoľkokrát ale uviedol, že do SR sa z Ukrajiny doviezlo len zanedbateľné množstvo pšenice a intenzívne ho kontrolujú všetky dozorné orgány ako Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia alebo Štátna veterinárna správa. Kontroly zatiaľ neodhalili žiadny problematický tovar.

Ministerstvo poľnohospodárstva tiež upozorňuje na množstvo dezinformácií, ktoré sa v spojení s ukrajinským obilím objavujú vo verejnom priestore. Okrem iného uviedlo, že múka vyrobená z nevyhovujúcej pšenice sa zo Slovenska do ČR nedovážala. Spoločnosť Mlyn Kolárovo z juhu Slovenska, ktorá ju vyrábala, po oznámení úradov o kontaminovanej ukrajinskej pšenici uviedla, že podľa novej analýzy obilie príslušným predpisom vyhovuje. O ďalšom postupe by mal rozhodnúť výsledok kontrolnej analýzy v únijnom laboratóriu.

Zdroj: novinky.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané