Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mladá žena varuje ostatných. Toľko hodín denne používala mobilný telefón, skončila na vozíku

reklama:
žena s mobilom
Mladá žena varuje ostatných. Toľko hodín denne používala mobilný telefón, skončila na vozíkuFoto: www.freepik.com

Dvadsaťdeväťročná žena tvrdí, že kvôli nadmernému používaniu telefónu zostala pripútaná na lôžko a invalidný vozík.

Lekári spočiatku nedokázali určiť jej diagnózu. Teraz na základe svojho prípadu upozornila na to, že ide o problém dnešnej generácie, ktorá si prostredníctvom technológií zarába na živobytie.

Fenellu Foxovú, ktorá pôsobí na platforme OnlyFans, začala bolieť hlava a krk. Jej symptómy vyvrcholili v novembri 2021. „Začala som mať závraty. Pamätám si, ako som sa raz vrátila po nákupe a myslela som si, že to bol úpal alebo niečo podobné, jednoducho som sa necítila dobre. Musela som si sadnúť na kraj cesty do tieňa a myslela som si, že sa cez to len musím preniesť,“ opisuje svoje problémy. Po prvom záchvate prišiel o týždeň neskôr ďalší. „Mala som pocit, že nemôžem poriadne chodiť, cítila som sa naozaj zle. Točila sa mi hlava a bola som trochu dezorientovaná,” pokračuje. Voľný čas si vyplňovala používaním telefónu, trávila na ňom až štrnásť hodín denne.

Skončila na vozíku

Jej stav sa natoľko zhoršil, že sa musela presťahovať späť k rodičom. Bolo jej tak zle, že nebola schopná vstať, nemohla sa osprchovať ani navariť. Nakoniec potrebovala invalidný vozík, aby sa dostala domov a museli sa o ňu starať rodičia. Tento stav trval asi polrok. Počas dovolenky v Portugalsku sa jej ešte viac pohoršilo, tak sa musela vrátiť späť do Británie. Odvtedy zostala pripútaná na lôžku a invalidnom vozíku. V snahe zistiť, čo sa deje, navštívila niekoľko lekárov. Tí ale nedokázali určiť diagnózu.

Fenella rozpoznala príznaky až vtedy, keď jej otec narazil na článok o kybernetickej nevoľnosti. Tento stav spôsobuje, že trpiaci pociťujú závraty, obvykle v dôsledku poruchy nervového systému, ktorý je zodpovedný za prietok krvi a kyslíka. „Vypla som si telefón a hodila ho do skrine alebo som ho dala rodičom a povedala, prosím, nepúšťajte ma k nemu. Potom som začala znova chodiť,“ prezradila mladá Britka. Zistila, že pokiaľ bude mobil používať niekoľko hodín, jej príznaky sa opäť vrátia a trvá tri alebo štyri dni, kým znovu zmiznú.

„Pri závratoch vám radia, aby ste vstali a šli na prechádzku. Teraz viem, že odpoveďou je vstať a ísť na prechádzku, vypnúť telefón a pokúsiť sa upokojiť svoju myseľ.” Zároveň upozornila na to, že nadmerné používanie technológií neminie ľudí predovšetkým mladšej generácie. „Je to neskutočné. To je náš život, náš svet. Ak chceme zarobiť peniaze, musíme byť na telefónoch, kým nezaspíme. Nemôžem robiť to, čo predtým. Keď začnem používať mobil tak, ako predtým, znova ochoriem,“ dodala.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 18. marca 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.