Hydroterapia. Liečivá sila vody naprieč storočiami. Od starovekých kúpeľov po Priessnitzov zázrak

Zdieľať
hydroterapia
hydroterapia Foto: www.shutterstock.com

Voda ako liečivý prostriedok sa využíva už od nepamäti a vďaka svojim účinkom si stále zachováva významné miesto aj v modernej medicíne. Hydroterapia totiž účinne pomáha nielen pri zmierňovaní bolesti, ale aj zlepšení celkovej fyzickej a psychickej kondície človeka.

Liečba vodou má korene v dávnych civilizáciách

Používanie vody v terapeutických procedúrach nie je novodobý trend. Už dávne civilizácie, akými boli Egypťania, starovekí Gréci či Rimania, dobre vedeli, že voda má silnú moc uzdravovať a regenerovať. Gréci boli povestní tým, že milovali kúpele v horúcich minerálnych prameňoch, ktoré využívali nielen na relaxáciu, ale aj na liečbu rôznych chorôb. Rimania posunuli túto prax ešte ďalej. Stavali rozsiahle a prepracované kúpeľné komplexy, ktoré slúžili ako miesto spoločenského života, oddychu a zdravotnej starostlivosti. Dokonca aj slávny Hippokrates, označovaný za otca medicíny, odporúčal používanie vody na liečbu už v 5. storočí pred naším letopočtom.

Kúpeľ v horúcich prameňoch naprieč kultúrami

Jedinečnú kapitolu v histórii hydroterapie tvoria horúce minerálne pramene, ktoré boli považované za akési geotermálne zázraky prírody. Kultúry po celom svete, od starovekého Grécka až po ďaleké Japonsko, pevne verili v ich liečivé účinky. Horúca voda totiž dokázala zmierniť bolesti kĺbov, pomáhala s kožnými ochoreniami, a prinášala ľuďom úľavu po namáhavých fyzických výkonoch.

V Japonsku má kúpanie v termálnych prameňoch (známe ako „onsen“) dodnes hlbokú tradíciu a je úzko späté s históriou samurajov. Tí si v týchto horúcich kúpeľoch liečili zranenia získané v bitkách. Už od dávnych čias existovali dokonca špeciálne hostince nazývané „rjokany“, kde sa ľudia zdržiavali celé dni alebo týždne, aby naplno využili terapeutické účinky vody.

Hydroterapia pre domácich miláčikov

Zaujímavosťou je, že hydroterapia sa úspešne aplikuje nielen u ľudí, ale aj u zvierat, predovšetkým psov. Čoraz viac veterinárnych kliník využíva vodu na rehabilitáciu domácich miláčikov po úrazoch či pri chronických ochoreniach pohybového aparátu. Terapia vo vode im umožňuje obnoviť pohyblivosť bez nadmernej záťaže na kĺby. Ako to prebieha v praxi, môžete vidieť v nasledujúcom videu:

VIDEO: Ako vyzerá hydroterapia zvierat – pozrite sa na príklad terapie u psov.

Od kláštorov k renesancii

V období stredoveku sa voda ako liečivý prostriedok presunula najmä do rúk mníchov a kláštorných liečiteľov. Kláštory často stáli blízko prírodných prameňov, ktoré mnísi využívali na rôzne procedúry. Liečebné kúpele, pitné kúry či parné procedúry boli bežnou súčasťou vtedajšej medicínskej praxe.

S príchodom renesancie sa opäť obnovil záujem o staroveké grécke a rímske lekárske texty, čo výrazne pomohlo znovuzrodeniu hydroterapie. Európska aristokracia začala navštevovať kúpeľné mestá ako Bath, Aachen či Baden-Baden, kde hľadala úľavu od bolestí a chorôb. Voda sa tak stala symbolom luxusu, zdravia a dobrého životného štýlu.

Vincenz Priessnitz – priekopník modernej vodoliečby

Zásadným míľnikom v histórii hydroterapie bol práve Vincenz Priessnitz, považovaný za otca modernej vodoliečby. Tento rakúsky liečiteľ si všimol liečivé schopnosti studenej vody v mladosti, keď pozoroval srnca, ktorý si v studničke vyliečil poranenú nohu. Priessnitz následne na vlastnom tele zažil zázračné účinky vody, keď mu ako šestnásťročnému chlapcovi prešiel cez hrudník naložený povoz. Podľa lekára bol odsúdený na smrť, prípadne na invaliditu. Priessnitz však veril v moc vody, pravidelne si prikladal mokré obklady a v studenej vode sa kúpal. Do roka bol úplne zdravý, čo ľudia označili za zázrak.

Priessnitzov dom v Gräfenbergu (dnešné Jeseníky) sa tak stal prvým vodoliečebným ústavom na svete. Jeho metódy pritiahli záujem odborníkov z celej Európy, ktorí sa prichádzali vzdelávať a následne zakladali podobné liečebné centrá v iných krajinách.

Kellogg a rozmach v Amerike

V 19. storočí sa hydroterapia rozšírila aj do USA, kde ju výrazne spropagoval doktor John Harvey Kellogg. Kellogg bol známy lekár a odborník na zdravú výživu, ktorý založil slávne sanatorium v Battle Creek. Tu ponúkal rôzne vodné terapie, vrátane vírivých kúpeľov a klystírov, ktoré mali podporiť detoxikáciu a zlepšenie celkového zdravia.

Hydroterapia dnes: rehabilitácia a pôrody do vody

Moderná medicína dokázala vedecky potvrdiť účinky vody na krvný obeh, relaxáciu svalov a celkovú duševnú pohodu. Hydroterapia tak dnes zahŕňa množstvo techník, ako sú hydromasáže, vírivé kúpele či cvičenia pod vodou, ktoré pomáhajú pri rehabilitácii po úrazoch alebo operáciách.

Samostatnú kapitolu tvoria pôrody do vody, ktorých počiatky siahajú podľa legendy až k starým Egypťanom či národom Južného Pacifiku. V západnom svete začal popularizovať túto metódu francúzsky pôrodník Michel Odent, ktorý preukázal, že pôrod vo vode výrazne zmierňuje bolesti a pomáha ženám prežiť pôrod pokojnejšie a menej stresujúco.

Fyzikálne účinky vody a pohyb bez bolesti

Voda využíva svoje fyzikálne vlastnosti, ako je hydrostatický tlak, ktorý redukuje opuchy, zlepšuje prekrvenie svalov a znižuje záťaž na kĺby. To je mimoriadne prospešné pre ľudí trpiacich artritídou, nadváhou alebo tehotné ženy. Hydroterapia tiež podporuje dýchacie svalstvo a celkovú kondíciu, pretože voda tlačí na hrudník a mení spôsob dýchania, čím posilňuje kapacitu pľúc.

Cvičenie vo vode je čoraz populárnejšie, najmä medzi seniormi. Vďaka vode môžu aj ľudia s pohybovými ťažkosťami či bolesťami kĺbov absolvovať pohyb bez problémov, čím si udržujú vitalitu a kondíciu.

Hydroterapia je teda aj dnes silným a dôležitým pilierom v oblasti zdravotnej starostlivosti. Voda bola a vždy bude nielen základom života, ale aj výnimočným liečivým prostriedkom, ktorý stále prekvapuje svojimi pozitívnymi účinkami na telo i dušu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané