Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Horúci čaj. Ako vám môže pomôcť s imunitou a stresovými situáciami?

reklama:
čaj
Horúci čaj. Ako vám môže pomôcť s imunitou a stresovými situáciami?Foto: www.freepik.com

Poľskí výskumníci z Univerzity v Lodži tvrdia, že pitie horúceho nápoja, ako je čaj, môže mať pozitívne účinky na zdravie. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Journal of Physiology and Pharmacology, pravidelné pitie horúceho čaju môže pomôcť znížiť riziko vzniku srdcových chorôb. Výskumníci skúmali účinky horúceho nápoja na zdravie 19 zdravých ľudí vo veku od 21 do 31 rokov, ktorí vypili každý deň 400 ml horúceho čaju po dobu dvoch týždňov. Po skončení obdobia pitia horúceho čaju merali výskumníci úroveň oxidatívneho stresu, čo je stav, keď sa v tele hromadí príliš veľa reaktívnych molekúl, ktoré môžu poškodiť bunky a spôsobiť zápaly a rôzne ochorenia.

Výsledky ukázali, že úroveň oxidatívneho stresu sa znížila a funkcia ciev bola zlepšená u všetkých účastníkov štúdie, ktorí pravidelne pili horúci čaj. Okrem toho výskumníci zistili, že pitie horúceho čaju môže znížiť hladinu cholesterolu a mať pozitívne účinky na trávenie. Aj keď štúdia bola vykonaná na malej vzorke ľudí a ďalšie výskumy sú potrebné na potvrdenie týchto výsledkov, môže byť pitie horúceho čaju jednoduchým a zdravým spôsobom, ako udržiavať svoje telo v dobrej kondícii.

Vedci vykonávali štúdiu na tému konzumácie horúceho nápoja a jeho vplyv na krvný tlak. Počas štúdie pozorovali, ako krvný tlak reaguje na konzumáciu horúceho nápoja a ako dlho trvá, kým sa krvný tlak vráti späť na normálnu úroveň.

Výsledky štúdie ukázali, že po konzumácii horúceho nápoja sa krvný tlak zvýšil, čo môže byť spôsobené predovšetkým zvýšenou teplotou nápoja. Avšak výskum tiež ukázal, že ak človek pravidelne konzumuje horúci nápoj, ako je čaj alebo káva, jeho telo sa na toto zvýšenie krvného tlaku adaptuje a krvný tlak sa udržuje na stabilnej úrovni.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 24. marca 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.