Handrová polievka. Zabudnutý recept našich babičiek z roku 1901 nič neprekoná

Zdieľať
polievka
Handrová polievka. Zabudnutý recept našich babičiek z roku 1901 nič neprekonáFoto: www.gettyimages.com

Názov handrová polievka môže budiť zdesenie, rozhodne ale nie je potrebné sa niečoho obávať. Táto lahodná polievka, na ktorú nedali naši predkovia dopustiť, upadla počas rokov do zabudnutia a dnes ju pozná už len málokto. To je však veľká škoda. Je totiž vynikajúca, rýchlo hotová a výdatná.

Česi sú milovníkmi najrôznejších polievok. Medzi tie najpopulárnejšie patrí hovädzia, zeleninová, zemiaková alebo napríklad gulášová polievka. V dobách, kedy si ale naši predkovia museli vystačiť s obmedzeným množstvom surovín, sa polievky pochopiteľne pripravovali trochu inak. Aj s málom išlo však vykúzliť dokonalé pokrmy, ktoré boli veľmi lacné, ale zároveň chutné a hlavne zasýtili na dlhú dobu. Jedným takým je aj handrová polievka.

Polievky našich predkov

V časoch, kedy nebolo možné vyraziť len tak do supermarketu a nakúpiť plný košík najrôznejších potravín, sa naši predkovia spoliehali hlavne na suroviny, ktoré si sami vypestovali alebo boli jednoducho k dostaniu. A takých surovín veľa nebolo. Museli si teda vystačiť s málom. Jednou z najpopulárnejších polievok našich predkov bola napríklad cesnaková polievka. Cena mäsa bývala veľmi vysoká, preto dnes populárne vývary si užívali hlavne ľudia z vyšších vrstiev. Základom každej polievky bola voda, masť, soľ, múka, nejaká zelenina a prípadne aj starší chlieb. Čas od času sa do polievok pridávali aj vajíčka, vďaka ktorým bol finálny pokrm ešte výdatnejší.

Handrová polievka

Podrobný postup nájdete vo videu:

Zatiaľ čo ale napríklad spomínaná cesnaková polievka si svoju popularitu udržala dodnes, handrovú polievku pozná len málokto. Jej názov je trochu podivný a môže vyvolávať celý rad otázok. Je však odvodený z vajíčok, ktoré sa do polievky pridávajú a ktoré po uvarení pripomínajú „handry“.

Recept starý viac ako 100 rokov

Na začiatku si nachystajte 2 plátky údenej slaniny a nakrájajte ich na malé kocky. Potom si postavte na sporák hrniec a dajte doň 1 lyžicu masti, nakrájanú slaninu a tiež 1 lyžičku rasce. Vyčkajte, kým sa masť nerozpustí a slanina nezačne peniť. V tej chvíli všetko zaprášte 1 lyžicou hladkej múky a 1 lyžicou krupice. Premiešajte, stiahnite plameň na minimum a všetko spoločne nechajte restovať asi 10 minút, aby vznikla tmavšia zápražka.

Medzitým si do misky vyklepnite 3 celé vajcia a zmiešajte ich so štipkou soli, korením a tiež zhruba 20 nasekanými listami z reďkovky alebo mladej žihľavy. Vajcia nalejte do zápražky a pár sekúnd opekajte. Podstatné je, aby vajíčka zostali šťavnaté a neboli vysušené.

Nakoniec do hrnca nalejte 1,5 litra teplej vody. Použiť môžete aj mäsový vývar, ktorý síce v pôvodnom recepte nie je spomenutý, ale polievka s ním bude chutiť ešte lepšie. Polievku nechajte variť 15 minút a prípadne ju ešte dosoľte, ak je to potrebné. A je hotovo. Polievku môžete ihneď podávať. Ideálne s kúskom čerstvého pečiva.

Zdroj: varimesmarcelou.cz, jimejinak.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané