Čo robiť, keď vás uhryzne hmyz. Môže vám to zachrániť život

Zdieľať
komár
Čo robiť, keď vás uhryzne hmyz. Môže vám to zachrániť život Foto: www.gettyimages.com

Už sa nám oteplieva, príroda sa zobúdza a s ňou aj hmyz, ktorý je nepríjemný a niekedy aj dotieravý. Ľudia sa vyberú na prechádzku do lesa, na výlet, či len na záhradu. Vtedy hrozí nebezpečenstvo, že sa stanú korisťou rôzneho hmyzu. Niektoré prípady rýchlo prechádzajú a v extrémne ťažkých prípadoch je nutné poradiť sa s lekárom. Tu sú 3 najčastejšie druhy uhryznutia, ktoré môžete zažiť pri prechádzke po meste alebo v zahraničí na exotickej dovolenke.

1. Komáre

Uhryznutie komárov na koži má vzhľad ružových papulí, zaoblené v obryse. Ak je uhryznutie ošetrené, sčervenie, keď komárie sliny prenikajú do okolitého tkaniva, čo zhoršuje reakciu. V niektorých prípadoch dochádza v mieste uhryznutia k opuchnutej alergickej reakcii.  Ak chcete znížiť začervenanie po bodnutí komárom a svrbenie, ošetrite pokožku vatovým tampónom namočeným v zriedenom čpavku (jedna polievková lyžica alkoholu na 3 polievkové lyžice vody) alebo roztokom jedlej sódy (jedna čajová lyžička jedlej sódy na jednu šálku vody). Pridajte malé množstvo vody do lyžičky jedlej sódy, aby vznikla hustá hmota. Urobte z neho malú guličku a priložte ju na boľavé miesto. Zakryte hornú časť vlhkou handričkou. Po troch hodinách loptičku vymeňte.  Pokiaľ po bodnutí komárom nanesiete na pľuzgiere jemnú kuchynskú soľ, pľuzgiere rýchlo zmiznú. Kožu stačí ľahko utrieť, aby ste ju nepoškodili.

2. Mravce

Pri uhryznutí mravce vylučujú toxín, ktorý spôsobuje alergickú reakciu. Postihnuté miesto vizuálne pripomína blšie uhryznutie, ale uhryznutie mravca spôsobuje okamžitú silnú bolesť. Preto je nutné predchádzať infekcii punkom a upokojovať svrbenie kože. Umyte oblasť mydlovou vodou. Dajte ľad na 10-15 minút. Namažte antiseptikom (najlepšie 70% alkoholom alebo žiletkou). V prípadoch silného svrbenia a začervenania možno použiť liek na uhryznutie mravcov.

3. Pavúk

Keď sa objaví sekundárna bolesť, účinky jeho uhryznutia sa objavia v priebehu niekoľkých hodín. Uhryznutie pavúkom u dospelých alebo detí môže spôsobiť najťažšiu otravu organizmu, preto je nutné postihnutým rýchlo poskytnúť prvú pomoc. Ak sa človeku podarí uvidieť útočníka a určiť jeho vzťah k inému druhu, je nutný lekársky zásah. Než sa pokúsite uľaviť obete, mali by ste zavolať sanitku.

Nasledujúce opatrenia pomôžu zabrániť šíreniu jedu v tele

  • Miesto uhryznutia by malo byť dôkladne umyté domácim mydlom pod prúdom studenej vody.
  • Pri poranení končatiny je potrebné ju znehybniť, aby nedošlo k prieniku končatiny do podkožia a zdravého tkaniva.
  • Namiesto uhryznutia by malo byť ošetrené antiseptickým antibakteriálnym roztokom.
  • Oblasť distribúcie toxínu môže byť lokalizovaná ťahom za ruku alebo nohu (bez narušenia krvného obehu!) Elastický obväz nad oklúznou oblasťou.
  • Na začervenané miesto priložte studený obklad v podobe kociek ľadu zabalených do hustej látky.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané