Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Alergia na peľ dokáže potrápiť už na jar. Ako zmierniť jej priebeh

reklama:
alergia
Alergia na peľ dokáže potrápiť už na jar. Ako zmierniť jej priebehFoto: www.gettyimages.com

Pre alergikov je jar kritickým obdobím. S príchodom jarných mesiacov totiž nastáva začiatok hlavnej peľovej sezóny, počas ktorej ľudia s alergiou na peľ veľmi trpia. Ako zmierniť túto alergickú reakciu, aby ste si konečne mohli jar užívať plnými dúškami?

Alergia na peľ vás môže postihnúť až v dospelosti

Alergiou na peľ, ktorá je neprimeranou reakciou imunitného systému na alergény obsiahnuté v peľových zrnách, trpí každý štvrtý človek. Nejde iba o deti. Tento druh alergie vás môže postihnúť v akomkoľvek veku, teda aj v dospelosti, a poriadne vám skomplikovať život. Peľová sezóna v našich zemepisných šírkach štartuje už koncom februára, kedy vykvitajú prvé stromy. Až jarné mesiace sú však začiatkom hlavnej peľovej sezóny, ktorá trvá až do jesene. Keďže sa príroda na jar prebúdza zo zimného spánku, všetko začína pučať a kvitnúť. Ktoré peľové alergény sú teda dominantné v priebehu jarných mesiacov?

Peľový kalendár. Na aké alergény si dať pozor od marca do júna

 • marec: peľové zrná liesky, jelše, brezy, duba, brestu, tisu, topoľa a vŕby.
 • apríl: peľové zrná borovice, brezy, buku, dubu, borievky, hrabu, javora, brestu, gaštanu, liesky, jelše, orecha, platana, tisu, topoľa a vŕby.
 • máj: peľové zrná borovice, brezy, buku, bazy čiernej, dubu, hrabu, jaseňa, javora, brestu, pagaštanu, lipy, žihľavy, skorocelu, lipnice.
 • jún: peľové zrná tráv, žihľavy, skorocelu, topoľa, vŕby, agátu, bazy čiernej, lipy, jačmeňa, kukurice, pšenice, slnečnice či pestovanej zeleniny.

Príznaky alergie na peľ

Ako poznáte, že trpíte alergiou na peľ? Podľa príznakov, ako je upchatý nos, kýchanie, svrbenie v nose, vodnatá nádcha, ale aj svrbenie, pálenie a slzenie očí. Vaše oči môžu byť pri alergii na peľ tiež začervenané a opuchnuté. Rovnako vás môže pobolievať v krku a môžete mať nábeh na kašeľ alebo na stavy, ktoré pripomínajú astmu.

Ako liečiť alergiu na peľ? V prvom rade navštívte alergológa

Všimli ste si, že vám určitý druh peľu nerobí dobre? Aby ste si mohli opäť jar užívať plnými dúškami a mali svoju alergiu na peľ pod kontrolou, navštívte alergológa. Tento odborník vám predpíše vhodnú liečbu na zmiernenie vašich alergických ťažkostí. Pomôžu vám pritom nielen antihistaminiká, pri liečbe alergie na peľ je vhodná aj alergénová imunoterapia.

Ak ste alergický, nepodceňujte ani prevenciu

Chcete zvládnuť existujúcu peľovú sezónu a príliš netrpieť? Zamerajte sa aj na prevenciu. Čím by ste sa mali riadiť okrem návštevy alergológa a dodržiavania vhodnej liečby?

 1.  Počas hlavnej peľovej sezóny obmedzte svoj pobyt vonku na minimum.
 2.  Ak musíte von, vyhnite sa rizikovému prostrediu, ktorým sú lesy, parky či blízkosť stromov na záhrade.
 3.  Správne si načasujte, kedy pôjdete von. Najvyššia koncentrácia peľu v ovzduší je medzi piatou a desiatou hodinou rannou. V túto dennú dobu sa pobytu vonku radšej vyhnite.
 4.  Keď sa vrátite z vonku, prezlečte sa.
 5.  Za jazdy v aute nesťahujte okienka.
 6.  Príliš doma nevetrajte.
 7.  Ak cítite príznaky alergie na peľ, trikrát za deň si vypláchnite nos kanvičkou.
 8.  Každý deň si umyte vlasy, na ktorých by sa mohli priľnúť peľové zrná.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 18. marca 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.