Aká je vaša ideálna váha? Vypočítate ju pomocou jednoduchých vzorcov.

Zdieľať
ideálna váha
ideálna váha

Neustály boj s váhou je problémom veľkého percenta obyvateľov západného sveta. Každý človek intuitívne spozná, kedy sa vo svojom tele cíti dobre a kedy je potrebné mu trochu odľahčiť. U priemerného človeka je možné použiť niektorý zo vzorcov na výpočet ideálnej váhy. Vždy je ale nutné myslieť na to, že inak vyzerá kíl tuku a inak kilo svalov, teda že inak vyzerá osemdesiatkilový boxer, inak obdobne ťažký hokejista, a ešte inak rovnako vážiaci muž, ktorý vôbec nešportuje. Jednoducho povedané: vzhľad vašej postavy záleží aj od iných faktorov, ako je číslo na váhe. Pre všeobecnú predstavu sa ale vzorce skvele hodia.

Neexistuje jeden univerzálny vzorec pre výpočet ideálnej váhy

Snaha o definícii ideálnej hmotnosti je ľahko kontroverzná a samozrejme predovšetkým nemožná. Ideál krásy totiž dlhodobo určujú skôr fashion časopisy ako lekári. Niekedy je v móde rachitická postava, inokedy je trend postavený na zdravých, vyšportovaných telách, občas sa do popredia záujmu prederú bujnejšie tvary. Ideálna váha ale z podstaty nemôže byť rovnaká pre všetky osoby daného pohlavia a výšky. Vždy je potrebné optimálnu hmotnosť posudzovať individuálne.

Aké vzorce pre výpočet optimálnej hmotnosti sú najpoužívanejšie?

Vôbec najčastejšie sa stretávame s výpočtom BMI (Body Mass Index). Hoci je tento výpočet odborníkmi často označovaný za nepresný a zastaraný, dalo by sa povedať, že pre bežné použitie nič lepšie nemáme. Index BMI je možné spočítať vydelením hmotnosti daného človeka druhou mocninou jeho výšky. Väčšinou sa počíta pomocou počítačového programu, často je v dotazníku  výšky a váhy zahrnuté aj dátum narodenia a pohlavie. Výsledná hodnota BMI sa
interpretuje nasledovne:

Pokračujte v čítaní článku na ďalšej stránke

ideálna váha
ideálna váha
  1. podváha
  2. optimálna váha
  3. nadváha
  4. obezita
  5. silná obezita

Ďalším častým spôsobom pre výpočet ideálnej telesnej hmotnosti je odpočítať 100 od výšky v centimetroch a potom znížiť hodnotu o ďalších 10% (Napríklad pre človeka vysokého 167 cm je ideálna telesná hmotnosť 167 – 100 = 67 – 6,7 = 60,3 kg).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané