Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ak žijete v strese, týchto 7 chorôb na vás skôr alebo neskôr príde

reklama:
stres
streswww.gettyimages.com

Jedným z najpálčivejších problémov v našom modernom zrýchlenom svete je stres a depresia. Takmer neexistujú ľudia, ktorý by sa nestresovali a trápili sa.  Pokiaľ sa nenaučíme riešiť stresové situácie, môžu spôsobiť, že sa postupom času vyvinie mnoho chorôb.

1. Duševné poruchy

Stres a depresia môžu spôsobiť únavu, pasivitu, nezáujem, emočnú labilitu, odcudzenie, záchvaty paniky alebo dokonca závislosti.

2. Kardiovaskulárne ochorenie

Emocionálna labilita tiež ovplyvňuje kardiovaskulárny systém a vyvíja na ne akýsi neustály tlak. Môžu sa vyvinúť srdcové arytmie, vysoký krvný tlak, srdcové zlyhanie, nedostatok kyslíka, kŕčové žily.

3. Choroby tráviaceho systému

Niektorí ľudia majú abnormálne prejedanie, zatiaľ čo iní si nemôžu v období stresu zatlačiť uhryznutie do krku. Stres môže tiež viesť k preťaženiu žalúdočnej kyseliny, vredom, žlčovým kameňom, zápche alebo hnačke.

4. Migréna

Vo väčšine prípadov sú bolesti hlavy spôsobené stresom a úzkosťou. Sami môžeme pozorovať, že akonáhle začneme byť v strese, často nás paralelne bolí hlava. V závažnejších prípadoch je sprevádzaná závratmi.

5. Kožné ochorenie

Nadmerný ekzém, psoriáza, akné alebo dermatitída má tiež za následok trvalý stres.

6. Rakovina

Výskum ukázal, že výskyt rakoviny prsníka je oveľa vyšší u žien stresového, nervózneho typu ako u tých, ktoré sú pokojné a vyrovnané.

7. Cukrovka

Odborníci hovoria, že predispozícia k cukrovke sa vyvíja v maternici, pokiaľ je matka počas tehotenstva veľmi stresovaná. V popôrodnom období môže chronický stres alebo depresia u týchto jedincov kedykoľvek vyvolať diabetes.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 11. novembra 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.