Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 príznakov, ktoré vysielajú choré obličky. Rozhodne ich neignorujte!

reklama:
At doctors appointment physician shows to patient shape of kidney with focus on hand with organ. Scene explaining patient causes and localization of diseases of kidney, stones, adrenal, urinary system
At doctors appointment physician shows to patient shape of kidney with focus on hand with organ. Scene explaining patient causes and localization of diseases of kidney, stones, adrenal, urinary systemwww.gettyimages.com

Obličky sú párovým orgánom, ktoré sa nachádzajú po stranách chrbtice v brušnej dutine. Sú tzv. filtrom krvi a všetky nečistoty odchádzajú z tela von spolu s močom. Počas dňa dokážu takto prefiltrovať až 200 litrov krvi…

Najväčším nešvárom však je, že choré obličky väčšinou nijako nebolia, ale môžu nám dávať pár nenápadných príznakov, že niečo nie je v poriadku.

Opuchy

Ak Vás trápia opuchy lýtok, zápästia, prstov, členkov a iných časti tela, nemali by ste to zanedbávať. Opuchy väčšinou bývajú prvým príznakom toho, že naše obličky pracujú zle. Buď je to veľkým množstvom bielkovín, ktoré spolu s močom vylučujeme a alebo obličky nemôžu správne regulovať množstvo sodíka v tele.

Neustála únava

Zdravé obličky produkujú hormón erythropoietin, ktorý sa podieľa na tvorbe červených krviniek. A práve tento hormón, keď Vaše obličky ochorejú, môže za to, že sa cítite unavení a slabí. Keď obličky nepracujú správne, nedokážu produkovať také množstvo hormónu, čo sa odrazí na tvorbe červených krviniek. A bez krviniek sa nám do krvi dostáva len malé množstvo kyslíka. Je to jeden veľký začarovaný kruh.

Bolesti v oblasti obličiek

Býva to len zriedka, ale môžu sa objaviť bolesti v strednej časti chrbta, kde sa nachádzajú obličky. Aj to môže byť jedným z príznakov ochorenia obličiek.

Dýchavičnosť

Máte pocit, že sa nemôžete nadýchnuť a lapáte po dychu? Dýchavičnosť je častým príznakom mnohých ochorení. Práve preto sa málokedy hľadá príčina práve u obličky. Príčina je rovnaká ako u predošlého prípadu, pokiaľ má telo málo kyslíka, zrýchli frekvenciu dýchania.

Vyrážka

Dôvodom, že Vám na tele vyskákali svrbivé vyrážky, pupienky, akné a začervenanie, sú opäť toxíny, ktoré sa hromadia v našom tele.

Zmeny v moči

Najčastejšími zmenami v moči sú:

  • problémy s močením
  • zmena farby moču – buď je príliš tmavá alebo neobvykle svetlá
  • penivý alebo zakalený moč
  • tlak alebo bolesť počas močenia
  • pocit močenia Vás budí aj v noci a to viac ako 2x
  • krv v moči

Pachuť v ústach

Pociťujete v ústach chuť, ako keby ste cmúľali alebo jedli niečo železného? Kovová pachuť v ústach môže byť ďalším príznakom, kedy obličky volajú o pomoc. Ako sme už písali na začiatku, obličky sú filtrom, ktorý z nášho tela vylúči nežiaduce látky čiže toxíny. Keď obličky nepracujú, toxíny v našom tele zostávajú – odtiaľ kovová pachuť.

Ako prevenciu proti ochoreniu obličiek odporúčame:

  • menej soliť
  • dodržiavať pitný režim (aspoň 1,5 – 2 litre čistej neperlivej vody)
  • konzumovať viac ovocia a zeleniny (sú skvelým zdrojom antioxidantov)
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 12. decembra 2020

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.