Vďaka týmto radám budú popraskané päty minulosťou! Budú mäkké ako mačacie labky

Zdieľať
Vďaka týmto radám budú popraskané päty minulosťou
Vďaka týmto radám budú popraskané päty minulosťou! Budú mäkké ako mačacie labky Foto: depositphotos.com

Pokiaľ vidíte na svojich pätách praskliny, pravdepodobne predpokladáte, že je to kvôli dehydratácii alebo nedostatku vlhkosti v pokožke. V niektorých prípadoch však môžu existovať aj iné dôvody, prečo je vaša pokožka na nohách suchá a päty sa olupujú alebo praskajú. Toto je 6 dôvodov, prečo vznikajú na pätách praskliny a spôsoby, ako sa tomu vyhnúť, či problém odstrániť.

Nadváha

Vaše nohy nesú váhu celého tela. Keď teda priberáte na váhe, zvyšuje sa tým tlak na tukové vankúšiky pod pätami. V takom prípade sa vaše päty musia rozprestrieť do bokov, aby poskytli väčšiu oporu. Pokiaľ vaša pokožka nie je dostatočne hydratovaná, praská pod týmto tlakom. Ako to vyriešiť? Snažte sa udržovať si optimálnu váhu pre vašu výšku a vek. Nezabudnite tiež, že diabetici majú tendenciu mať popraskané päty a preto si pravidelne kontrolujte hladinu cukru v krvi.

Nedostatok vitamínov

Bez niektorých životne dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších výživných látok vaša pokožka nemôže správne fungovať a stáva sa suchou a tvrdou. Ako to vyriešiť, Pridajte do svojej stravy viac potravín bohatých na vitamíny A, B3, C, E, zinok a omega-3 nenasýtené mastné kyseliny.

Nesprávna obuv

Obuv s otvorenou pätou ako sú žabky, sandále a pod. obvykle umožňuje, aby sa tuk pod pätou roztiahol do boku a zvyšuje sa tak praskanie kože na pätách. Ako to vyriešite? Noste topánky s uzavretou pätou, ktoré vám poskytnú správnu oporu.

Menopauza

Po menopauze sú niektoré ženy náchylnejšie na problémy s pokožkou, čo by mohlo viesť k popraskanej koži na pätách a ďalších častiach tela. Ak sa chcete zbaviť prasklín na pätách, môžete skúsiť lokálne aplikovať estrogénové masti, ale nezabudnite sa najskôr poradiť s lekárom.

Príliš dlhé státie

Dlhodobé státie, najmä na tvrdých alebo drevených podlahách, môže v tejto oblasti pôsobiť na päty ďalším tlakom. Pokúste sa vyhnúť príliš dlhému státiu. Pokiaľ to nie je možné, vykonajte niekoľko jednoduchých cvičení, aby ste čas od času rozložili tlak z päty.

Nesprávne sprchovanie nôh

Dlhé, veľmi horúce kúpele alebo sprchy, nie sú dobrý nápad, pretože voda na vašich nohách môže z pokožky odobrať prírodné oleje a zanechať ju drsnú a suchú. Drsné mydlá a sprchové gély môžu navyše poškodiť prirodzenú kožnú bariéru. Pri sprchovaní vždy používajte teplú vodu, obmedzte čas v kúpeľni na 5 – 10 minút, aby ste predišli ďalším stratám vlhkosti. Po umytí nôh utrite chodidlá uterákom a použite zvlhčujúci krém. Je tiež lepšie vyhnúť sa tvrdým mydlám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané