Toto sú najväčší prirodzení nepriatelia zlého cholesterolu: 7 superpotravín na boj s cholesterolom

Zdieľať
najväčší prirodzení nepriatelia zlého cholesterolu
Toto sú najväčší prirodzení nepriatelia zlého cholesterolu: 7 superpotravín na boj s cholesterolom Foto: www.freepik.com

Cholesterol je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu, ale v nadbytku prispieva k rozvoju aterosklerózy, srdcového infarktu a iných kardiovaskulárnych ochorení. Stále viac ľudí bojuje s vysokým cholesterolom v dôsledku nesprávneho stravovania, stresu či nedostatku pohybu. Aby sa udržal v normále a vyhli sa jeho negatívnym účinkom, stojí za to zaradiť do stravy produkty, ktoré sa nazývajú „busters cholesterolu“. Čo jesť na zníženie jeho hladiny?

Artičoky

Artičoky patria medzi najväčších dobyvateľov „zlého“ cholesterolu. Sú bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálov a antioxidantov, vďaka čomu majú mnohé zdraviu prospešné vlastnosti. Obsahujú aj cynarín, antioxidant, ktorý znižuje triglyceridy a cholesterol. Stimuluje vylučovanie žlče a tvorbu žlčových kyselín, čím pomáha znižovať množstvo cholesterolu v pečeni. Látky obsiahnuté v artičokoch tiež znižujú jeho syntézu a znižujú oxidáciu LDL cholesterolu, čím zabraňujú hromadeniu aterosklerotického plátu. Stojí za to vedieť, že artičoky tiež znižujú poškodenie pečene a zabraňujú ich stukovateniu. Zaraďme teda túto zeleninu do svojho jedálnička alebo užívajme doplnky s výťažkom z artičoky.

Cesnak

Cesnak, nazývaný prírodné antibiotikum, je známy svojimi antibakteriálnymi, protizápalovými a protiplesňovými vlastnosťami. Často sa používa na zvýšenie imunity v jesennom a zimnom období a na zmiernenie príznakov infekcií, prechladnutia a chrípky. Cesnak má aj ďalšie vlastnosti, ktoré priaznivo pôsobia na organizmus. Allicín v ňom obsiahnutý uľahčuje vylučovanie cholesterolu z tela, vďaka čomu znižuje hladinu celkového cholesterolu a LDL frakcie. Cesnak navyše môže zvýšiť hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu, ktorý je u ľudí s narušeným lipidovým profilom často príliš nízky. Je potrebné mať na pamäti, že bezpečná denná dávka cesnaku je 0,5 g na kilogram tela. Na preventívne účely, najlepšie je zjesť jeden strúčik cesnaku denne

Ľanové semienko

Ľanové semienko je tiež prirodzeným nepriateľom „zlého“ cholesterolu. Ľanové semienka obsahujú mnoho rozpustnej vlákniny a omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu v krvi. Okrem toho môže ľanové semienko prispieť k zníženiu krvného tlaku a zlepšeniu lipidového profilu. Priaznivo pôsobí aj na tráviaci systém, stimuluje peristaltiku čriev, dodáva pocit plnosti na dlhšiu dobu a pomáha rýchlejšie schudnúť. Je tiež výborným liekom na zápchu, hnačku, pálenie záhy a gastroenteritídu.

7 superpotravín na boj s cholesterolom
Toto sú najväčší prirodzení nepriatelia zlého cholesterolu: 7 superpotravín na boj s cholesterolom Foto: www.gettyimages.com

Psyllium

Semená Psyllium sú bohatým zdrojom vlákniny (až 68 g na 100 g) a pektínu, ktoré inhibujú spätné vstrebávanie žlče do tela. Vďaka tomu sa z tela odstráni „zlý“ cholesterol a neupcháva cievy. Psyllium skorocel tiež upravuje prácu čriev, zabraňuje zápche a hromadeniu usadenín v črevách. Podporuje aj spaľovanie tukov a proces chudnutia, pretože vám dáva pocit sýtosti na dlhšiu dobu a urýchľuje trávenie. Na prípravu psyllium kaše v hrnci prevarte 250 ml vody, pridajte tri polievkové lyžice semienok a pár minút povarte. Kaša sa môže piť dvakrát denne.

Avokádo

Ak chcete znížiť hladinu cholesterolu, zaraďte do svojho jedálnička avokádo. Je to mastné ovocie plné mononenasýtených mastných kyselín (najmä kyseliny olejovej), ktoré znižujú cholesterol, pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi a posilňujú steny tepien. Avokádo je tiež zdrojom antioxidantov, vlákniny, draslíka, bielkovín a vitamínov B, E a K. Pravidelná konzumácia avokáda môže pomôcť znížiť „zlý“ cholesterol až o 20-30 percent!

Ovsené vločky

Osoba, ktorá bojuje s vysokým cholesterolom, by mala zvážiť zaradenie ovsených vločiek do svojho jedálnička. Sú bohatým zdrojom vlákniny, vďaka čomu majú nielen skvelý vplyv na metabolizmus a spaľovanie tukov, ale taktiež znižujú hladinu cholesterolu v krvi a priaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém. Už 1,5 šálky ovsených vločiek poskytuje 6 g rozpustnej vlákniny, ktorej odporúčaný denný príjem je 10 g.

Morské ryby

Ak máte zvýšený cholesterol, mali by ste často jesť aj morské ryby. Sú jedným z najlepších zdrojov omega-3 mastných kyselín, ktoré znižujú triglyceridy a LDL cholesterol a zvyšujú HDL cholesterol. Najviac omega-3 mastných kyselín obsahuje losos, makrela, sardinky, tuniak a sleď. Ryby nielen zabraňujú ateroskleróze a iným srdcovým ochoreniam, ale majú tiež pozitívny vplyv na systém.

cholesterol
Toto sú najväčší prirodzení nepriatelia zlého cholesterolu Foto: www.freepik.com

Cholesterol je ako dvojsečný meč – dôležitý pre zdravie, ale v nadmernom množstve môže byť škodlivý. Ako sme videli, existuje množstvo prirodzených „nepriateľov“ zlého cholesterolu, ktoré môžu pomôcť jeho hladinu udržiavať v zdravých hraniciach. Od artičokov cez cesnak, ľanové semienko, psyllium, avokádo, ovsené vločky až po morské ryby – každý z týchto potravinových hrdinov prispieva unikátnym spôsobom k boju proti nežiaducemu cholesterolu.

Ako ženy, ktoré sa snažia o zdravý životný štýl, by sme mali tieto informácie využívať nielen pre seba, ale aj pre zdravie našich rodín. Zdravá strava je kľúčom k prevencii mnohých chorôb, a zároveň je to jeden z najjednoduchších spôsobov, ako sa o seba starať. Nezabudnime, že naše telo je naším chrámom a my máme moc ho udržiavať zdravým a silným.

Zdieľajte tento článok so svojimi priateľkami, rodinou, a na sociálnych sieťach – spoločne môžeme inšpirovať k zdravšiemu životnému štýlu. A pamätajte, malé zmeny v stravovaní môžu mať veľký dopad na naše celkové zdravie a pohodu. Začnime dnes a urobme krok k zdravšiemu životu!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané