Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Neliečené zubné kazy môžu viesť k rozpadu chrupu a poškodeniu niektorých vnútorných orgánov

reklama:
zuby
zubywww.gettyimages.com

Návšteva zubára, to je pre niektorých nepredstaviteľná úloha, ktorú sa snažia oddialiť, čo to ide. Bohužiaľ, veľa z nás si neuvedomuje, že vyhýbanie sa pravidelným zubárskym prehliadkam situáciu iba zhoršuje. Namiesto toho, aby sme v ordinácii strávili pár minút, necháme to dôjsť tak ďaleko, pokiaľ nie sú zuby poškodené a bolesť sa postupne neusadzuje v ústnej dutine. V takom prípade už je konzultácia nutná a zákrok viac bolestivý. V skutočnosti totiž zubné kazy nie sú také nevinné, ako sa môžu zdať. Ak ich nebudete včas riešiť, môžu mať katastrofálny vplyv na naše srdce aj ostatné orgány.

Ako predchádzať zubným kazom

Pre rodičov je veľmi dôležité, aby už od raného veku dieťaťa, vštepovali svojim ratolestiam, ako veľmi je dôležité dodržiavať pravidelnú a správnu ústnu hygienu. Starostlivé čistenie zubov a obmedzenie spotreby sladkých potravín a nápojov sú kľúčové. Nižšie uvádzame najčastejšie rizikové faktory, ktoré môžu pomôcť tvorbe zubných kazov.

Bakteriálny zubný povlak

Ústa obsahujú asi 60 druhov baktérií, ktoré sú príčinou vzniku bakteriálneho povlaku, ktorý naďalej môže spôsobiť ochorenie ďasien. Čo jednoducho znamená, že čím viac týchto baktérií v ústach budete mať, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa u vás vyvinú zubné kazy.

Stravovacie návyky

Tvorba zubných kazov je riadená našimi stravovacími návykmi. Potraviny bohaté na kyseliny sa môžu podieľať na demineralizácii zubnej skloviny a viesť k tvorbe zubného povlaku.

Krehké zuby

Niektorí jedinci sa už môžu narodiť s krehkými zubami, zle mineralizovanou alebo veľmi tenkou sklovinou, kvôli čomu sú zuby oveľa zraniteľnejšie voči baktériám a predurčené na pomalý rozpad. Akonáhle sú sprevádzané bakteriálnym povlakom a zlou stravou, stav sa môže zhoršiť a ohroziť zdravie ústnej dutiny. Preto je nutné konať skôr, než sa rozpad zubov stane bolestivým a nebezpečným pre naše zdravie. Nástup a vývoj rozpadu zubov môžete spoznať podľa nasledujúcich fáz.

Demineralizácia zubnej skloviny

Akonáhle sa začnú zuby rozpadať, najprv nastane demineralizácia zubnej skloviny. Spočiatku sa prejavuje ticho a nenápadne, ale v pokročilejšom štádiu môže byť veľmi bolestivá. Preto je nutná neodkladná konzultácia u lekára.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 13. januára 2022

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.