Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo značí necitlivosť a brnenie končatín? Na vine môžu byť tieto závažné príčiny

reklama:
ruka
rukawww.gettyimages.com

Necitlivosť a brnenie v rukách a nohách môže byť veľmi znepokojujúce. Môže byť známkou toho, že nerv zásobujúci oblasť je dočasne znecitlivený alebo je nefunkčný. Akonáhle tlak alebo iná príčina zmizne, môže sa všetko vrátiť do normálu. Tento príznak však môže byť aj symptómom niektorých vážnejších zdravotných problémov.

Všeobecné príznaky

Medzi hlavné príznaky týchto problémov patria:

  • pocit bolesti s brnením
  • strata citu v postihnutej oblasti
  • studená alebo horúca koža

Nedostatok vitamínov

Ide o jeden z najčastejších dôvodov. Je možné, že vám chýbajú vitamíny B1, B2, B6, B12 a E. Podobné problémy môže spôsobovať aj nadmerný príjem vitamínov D a B6.

Infekcia

Môže sa jednať napríklad o herpes, pásový opar, ale aj vážnejšie problémy ako HIV/AIDS. S týmto problémom býva typicky spojený aj pocit chladu alebo tepla na koži a z času na čas pocit brnenia. Uistite sa, že tieto príčiny vylúčite vhodným krvným alebo iným testom.

Zranenie

Poškodenie nervov môže zapríčiňovať aj toto nepríjemné brnenie. Môžete byť dlhodobo zaťažovaní nesprávnym pohybom (zdvíhanie príliš ťažkých závaží). Spinálna prietrž môže mať podobné príznaky. Uistite sa, že ste nemohli napríklad aj nevedomky prekonať nejaký úraz. Zamyslite sa, či ste v poslednom čase nemali náročný športový výkon, často k zraneniu dôjde aj pri náročnej alebo dlhej pohybovej aktivite.

Alkohol

Alkohol je samozrejme známy ako jed, takže rozhodne nie je zdraviu prospešný. Jedným z najzávažnejších problémov, ktoré alkohol môže spôsobiť, je poškodenie nervov. Toto je tiež známe ako alkoholická neuropatia. Nadbytok alkoholu v organizme je vždy problém, a preto sa snažte jeho konzumáciu obmedzovať za všetkých okolností. Nie je potrebné báť sa jedného pohára čas od času, ale pravidelná konzumácia alkoholu vedie k závažnému poškodeniu organizmu.

Drogy a jedy

Environmentálne toxíny, ako je olovo, arzén alebo ortuť, môžu spôsobiť poškodenie nervov. Okrem toho môžu byť za tieto nepríjemné prejavy zodpovedné aj niektoré lieky, ako sú antibiotiká alebo chemoterapia. Ak máte podozrenie, že vám problémy spôsobuje nejaký liek, ktorý beriete na predpis lekára, okamžite ho o situácii informujte. Obvykle môže predpísať podobný liek, ktorý vám nebude robiť problémy.

Systémové ochorenia

Typicky môže ísť o poškodenie pečene, ochorenie krvi, hormonálne poruchy, cukrovku a ďalšie. Tieto choroby môžu spôsobiť poruchy citlivosti v končatinách. Stojí za to navštíviť lekára a neodkladať možnosť zvláštnej liečby. Ak sa totiž ukáže, že ide skutočne o také problémy, je nevyhnutné, aby sa začali intenzívne a rýchlo riešiť. Akonáhle zanedbáte liečbu, bude sa choroba rýchlo zhoršovať a čoskoro sa pridajú ďalšie nepríjemné príznaky.

Iné dôvody

Medzi ďalšie možné dôvody môže patriť mŕtvica alebo nedostatočná činnosť štítnej žľazy.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 11. januára 2022

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.