Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo môže spôsobiť trombózu alebo embóliu?

reklama:
trombóza, embólia
trombóza, embóliawww.gettyimages.com

Niekoľko mladých dievčat prišlo o svoj život po tom, čo dostali pľúcnu embóliu. Bolo to z dôvodu brania antikoncepcie, stačilo pritom len niekoľko dní užívania. Každý by si mal uvedomovať, aké majú pilulky negatívne účinky a ako môžu byť nebezpečné. Niektoré tabletky sú zdraviu škodlivé a nepomáhajú toľko, ako by mali.

Antikoncepčné tabletky sú hormóny, ktoré zvyšujú riziko embólie alebo trombózy

Antikoncepcia síce ochráni mladé ženy pred počatím, môže ale spôsobiť život ohrozujúce ochorenia, ako je trombóza. Môže sa totiž vytvoriť krvná zrazenina, ktorá obmedzuje prietok krvi. U pľúcnej embólie zase dochádza ku krvnej zrazenine, ktorá sa dostane prietokom krvi inam, než by mala, a môže zablokovať dôležitú cievu.

Pred každým predpísaním piluliek lekár si má overiť váš zdravotný stav a vzhľadom na neho vybrať takú antikoncepciu, ktorá bude žene vyhovovať vo viacerých ohľadoch. Je nutné mladé dievčatá tiež upozorniť na možné komplikácie s užívaním. Ak by problémy boli dlhodobé, je nutné antikoncepciu vymeniť za inú.

Aké sú prvé príznaky embólie alebo trombózy

Trombóza je najčastejšia v cievach dolných končatín a tiež v dôležitých tepnách srdca. Môžete mať nedostatok kyslíka, a to vedie k veľmi nebezpečným stavom, ktoré vás môžu ohroziť na živote. Jedná sa o pľúcnu embóliu, mŕtvicu alebo dokonca infarkt. Môžete ale pozorovať prvé príznaky, ktoré môžu znamenať, že príde nebezpečná choroba.

Venujte pozornosť svojmu telu, aby ste zistili, či nie je niečo v neporiadku. Môžu prísť opuchy nôh, ktoré by ste mali poznať na prvý pohľad. Budú vás tiež bolieť nohy, a pri každom pohybe ju pocítite. Bolesť na hrudi tiež nie je ničím výnimočným, rovnako ako dýchavičnosť. Mali by ste si dať pozor, aké lieky užívate, pretože niektoré môžu podporiť vznik ochorenia.

Medzi rizikové faktory ale nepatria len lieky, ale aj životný štýl, ktorý vediete. Ak trpíte obezitou, fajčíte, máte kŕčové žily alebo iné genetické predispozície, je nutné venovať preventívnym prehliadkam zvláštnu pozornosť. U lekára si nechajte urobiť špeciálny test, aby ste zistili, ako ste na tom zdravotne a aké riziká vám hrozia. Genetický je jedným z nich, z neho sa pozná, či budete po liekoch trpieť na zrážanlivosť krvi. Potom môže lekár rozhodnúť, aké lieky vám predpíše. Je nakoniec možné, že vám antikoncepciu vôbec neodporučí.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 19. októbra 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.