Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo vás bolí ruka? Môže to byť príznak týchto vážnych zdravotných ochorení

reklama:
Prečo vás bolí ruka?
Prečo vás bolí ruka? Môže to byť príznak týchto vážnych zdravotných ochoreníFoto: www.gettyimages.com

Bolesť v ruke môžete prežívať za rôznych okolností a z rôznych dôvodov. V prípade, že bolí veľa, je ale nesmierne nutné odhaliť príčinu problémov. Bolo pozorované, že u ľudí, ktorí každý deň vykonávajú rovnaké pohyby, sa môžu rozvinúť špecifické ochorenia. Neustála a stále rovnaká záťaž prináša bolesti svalov, nervov a šliach.

Syndróm karpálneho tunela a reumatoidná artritída

Syndróm karpálneho tunela je spôsobený intenzívnym tlakom na stredný nerv zápästia. Tým prechádza úzky tunelovitý priechod v zápästí, nazývaný karpálny tunel. Pokiaľ je z nejakého dôvodu nerv tlačený smerom do tejto trubice, vznikajú všetky tieto nepríjemnosti, ktoré môžu výrazne komplikovať váš každodenný život.

Ďalším menej známym stavom je bolestivý zápal určitých šliach, ktoré zasahujú do palca. Opuchnuté šľachy a ich obaly spôsobujú trenie v úzkom tuneli, v ktorom sú umiestnené. Následkom toho vzniká bolesť, ktorá sa môže šíriť od predlaktia až po koreň palca.

Autoimunitné ochorenia, ako je reumatoidná artritída, často spôsobujú bolesti kĺbov. Ak sa nelieči, môže viesť k deformácii rúk. Kĺby v zápästiach a prstoch sú často postihnuté artrózou, ktorá je zavinená starnutím.

Ako sa bolesti zbaviť

Liečba zahŕňa podávanie protizápalových a analgetických liekov, ktoré zaisťujú dočasné zmiernenie bolesti, ale ich dlhodobé užívanie je spojené s vedľajšími účinkami. Môžu vyvolať poškodenie pečene alebo obličiek, a tiež zvýšené riziko srdcového infarktu. Na liečbu reumatoidnej artritídy sú potrebné silnejšie lieky. Okrem toho môže pomáhať teplo, ktoré pomáha znižovať stuhnutosť, zatiaľ čo studené obklady zmierňujú bolesť.

Pokiaľ trpíte chronickým ochorením, požiadajte odborníka, aby vám ukázal, ako pri používaní rúk menej zaťažovať kĺby. Môže byť užitočné nosiť dlahu, aby ste stabilizovali ruku a vyhli sa ďalšiemu namáhaniu. V niektorých prípadoch je nutná operácia.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 26. januára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.