Nevítaná zlatá žila: hemoroidy

Zdieľať
Hemeroidy
gettyimages.com

Tomuto ochoreniu sa hovorí fistula, inokedy kŕčová žila konečníka, či dokonca zlatá žila. S drahocenným kovom má však táto choroba, ktorá dnes postihuje takmer každého tretieho dospelého človeka, pramálo spoločného.

Genetika aj životný štýl

Pri vzniku tohto ochorenia hrá úlohu vrodený predpoklad k menejcennosti žilovej steny, ale aj životný štýl. „K rizikovým faktorom patrí najmä sedavé zamestnanie, nadváha a chronická zápcha,“ uvádza MUDr. Petr Anjel z Chirurgické kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou Ostrava. Podľa slov pána doktora sa u žien často hemoroidy objavia prvýkrát v tehotenstve – ako dôsledok zvýšeného tlaku v brušnej dutine. Riziko tohto ochorenia tiež zvyšujú zlé stravovacie návyky. Predovšetkým nízky príjem tekutín, nedostatok vlákniny v strave alebo nadmerná konzumácia dráždivých pokrmov a alkoholu.

Nebezpečné čakanie

Hemoroidy sa ohlasujú spočiatku svrbením, pálením a bolesťou v oblasti ritného otvoru. Neskôr sa môže objaviť tiež krv v stolici. Podceňovať tieto varovné príznaky sa nevypláca. „Včasná návšteva u lekára je veľmi dôležitá,“ zdôrazňuje MUDr. Petr Anděl. „Za podobnými príznakmi sa totiž môže skrývať aj rakovina hrubého čreva a konečníka.“ Ak sa hemoroidy potvrdia, potom je v ľahších prípadoch možné zvoliť konzervatívnu liečbu, ktorá zahŕňa používanie čapíkov, mastí, sedacích kúpeľov a úpravu životosprávy. Poprípade sa rozhodnúť pre prírodnú a doplnkovú liečbu. „Počas dvojmesačnej štúdie sme podávali dvadsiatim pacientom nový preparát obsahujúci originálny komplex bioflavonoidov a ďalších prírodných látok, ktoré priaznivo pôsobia pri hemoroidoch,“ uvádza doktor Anjel. „Ukázalo sa, že dokáže celkom úspešne likvidovať počiatočné krvácanie.“

Moderné chirurgické možnosti

Ak má však pacient trvalé ťažkosti a komplikácie, potom mu lekár skôr odporučí chirurgickú alebo miniinvazívnu liečbu. Moderná medicína pozná už chirurgické postupy, z ktorých pomocou je možné sa hemoroidov zbaviť prakticky ambulantne. Jednu z metód, ako odstrániť výhrez sliznice konečníka, objavil v roku 1993 Antonio Longo z univerzitnej nemocnice v Palerme. Operácia takzvaná Longová metóda je takmer bezbolestná, vykonáva sa v krátkej celkovej alebo epidurálnej anestézii a trvá len pätnásť dvadsať minút. Pacient zostáva po tomto výkone v nemocnici jeden až tri dni, pracovná neschopnosť trvá približne týždeň. Čo je asi o tri týždne kratšia doba, než u klasických chirurgických operácií. Do Talianska kvôli spomínanému zákroku ale jazdiť nemusíme. Zvládnu ho aj lekári v niektorých českých zdravotníckych zariadeniach.

Kedy sa vypraviť do ordinácie lekára?

· Najvyššie hneď vo chvíli, keď si všimneme červenej krvi v stolici
· Varovnými signálmi sú bolesti, svrbenie alebo tlak v konečníku, či hlienovitá sekrécia. V pokročilejších štádiách dochádza až k viditeľnému prolapsu sliznice konečníka

ZDROJ: tiscali.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané