Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte neustále zarosené okná v byte? Skúste tento spôsob

reklama:
zarosené okná
Máte neustále zarosené okná v byte? Skúste tento spôsobFoto: www.gettyimages.com

Akonáhle sa vonku začne ochladzovať, objaví sa rok čo rok rovnaký problém. Začnú sa rosiť okná. Tento jav je založený na jednoduchej fyzike. Vnútri miestnosti je väčšie teplo ako vonku. Sklo je teda ochladzované. V dôsledku toho sa na ňom začne zrážať vlhkosť. Sama o sebe nie je škodlivá, čo je ale horšie, je, že nám môžu začať plesnivieť okenné rámy, a to aj keď sú plastové, a stekajúca voda zanecháva škaredé stopy na našich stenách. A to nehovorím o tom, že nám môžu začať plesnivieť aj múry.

Čo máme robiť, aby sme tomu predišli?

Pokiaľ máme namontované nové okná, určite je dobré skontrolovať, či máme vo vnútri rámu nastavené vetranie na zimnú prevádzku. Znie to neuveriteľne, ale o tom, že okná majú letný a zimný režim, vie len málo ľudí. U tých skôr osadených, máme niekoľko možností. Chodiť každých pár hodín a utierať vlhkosť handrou. Je oveľa lepšie skúsiť odstrániť príčinu. Inak vetrať, znížiť vlhkosť v byte, zaobstarať si predokenné žalúzie, alebo skúsiť babské rady, ako zaroseniu okien predchádzať. Iste ste o nich počuli, alebo o nich čítali, a hociktoré vyskúšali. S väčším či menším úspechom. Skúsime vám priblížiť jednu. Možno ste o nej počuli, alebo ju praktizujete, a môžete tak potvrdiť, či je účinná, a to ako veľmi.

Celkom lacná pena na holenie

Áno, čítate dobre. Pena na holenie. Hocikto sa tomu zasmeje, ale než to urobíte, vezmite svojej polovičke lacnejšiu penu na holenie a s chuťou do toho. Okno by malo byť čisté. Pokiaľ nie je vlhké, stačí ho utrieť suchou utierkou, alebo handričkou z mikrovlákna. Potom vezmeme penu a nastriekame ju na okno. Nemusí jej byť veľa, stačí jej toľko, aby po rozotrení pokryla celú plochu okna. Potom vezmeme vlhkú handričku a penu po skle rozotrieme. Najviac sa okno rosí dole, tak tam si dajte záležať, aby bolo sklo ošetrené celé. Prebytok peny zotrieme najlepšie gumovou stierkou, a potom papierovým obrúskom vytrieme dosucha. No a teraz budeme čakať, ako veľmi, či alebo vôbec sa okno opäť bude rosiť.

Funguje to aj na sklo vo dverách

Sklo sa rosí v okne, rovnako ako vo dverách, alebo napríklad francúzskom okne. Zákony fyziky platia na každé sklo, ktoré je z jednej strany ohriate, a z druhej ochladzované. Toto opatrenie by malo fungovať niekoľko mesiacov. Keď to stihneme pred začiatkom zimy, tak s prehľadom nám vydrží do jari. Potom sa teploty zvyšujú, a problém s rosením zmizne, než príde ďalšia zima.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 27. januára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.