Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chlpaté prsty, neforemné nechty, studené končatiny? To vám hovoria vaše nohy o vašom zdraví

reklama:
prsty
prstywww.gettyimages.com

V lete sa do popredia dostáva otvorená obuv a s ňou bohužiaľ často nie príliš estetické nohy. Starostlivosť o nohy je veľmi dôležitá nielen preto, že zanedbaná noha nie je krásna, ale tiež preto, že môže skrývať vážnejšie zdravotné problémy. Pozrite sa na nohy a ľahko zistíte, aké zdravotné problémy môžu byť za léziami.

1. Bezsrsté nohy

Väčšina ľudí má na nohách aspoň niekoľko chĺpkov, väčšinou na ich prstoch a na nohách. Ak chĺpky po chvíli zmiznú, znamená to vážne problémy s obehom. Ak sa prekrvenie nôh zníži, chĺpky sa stenčia alebo úplne zmiznú.

2. Konvexné nechty

Neobvyklé, inak vypuklé alebo takmer vypuklé nechty naznačujú nedostatok železa. Ak v našom tele nie je dostatok železa, môžu sa objaviť závraty, neustála únava, bledá pokožka, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, bolesti hlavy, ale sú indikované tiež deformované nechty.

3. Nehojace sa rany

Rany, ktoré sa ťažko hoja, sa zvyčajne objavujú na nohách ľudí s cukrovkou. Ak sa u vás na nohách objavia otvorené vredy alebo ulcerózne príznaky, vyhľadajte čo najskôr odborníka. Vysoká hladina cukru v krvi a triglyceridov časom poškodzuje tkanivo, a preto spôsobuje tvorbu rán. Ak tieto rany nebudú ošetrené včas, v závažnejších prípadoch môže nastať amputácia.

4. Chladné končatiny

Abnormálne studené nohy môžu byť jedným z najčastejších príznakov hypotyreózy. Ale ak je náš krvný obeh nedostatočný, problém chladných končatín môže stále nastať.

5. Zažltnuté prsty

Nechty na nohách v prípade húb zhustnú a zožltnú. Čím viac ich  zanedbávame, tým viac sa šíria huby na nohách a nechtov.

6. Diabetická neuropatia

Necitlivosť sa vyskytuje na dolných končatinách v priebehu týždňov alebo dokonca mesiacov. Situácia sa  môže neustále zhoršovať, otupenosť sa prehlbuje, ak  to nebudeme konzultovať s odborníkom. Vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje nervy a vedie k necitlivosti.

7. Artritída

Artritída, ktorá postihuje končatiny, postihuje po určitom veku veľa ľudí. Bolesť, ktorá sa často neúnosne zvyšuje, môže tiež stanoviť limity v pohybe a premiestnenia. Rozhodne to vyžaduje lekárske ošetrenie.

8. Začervenané, bolestivé chodidlá

Ak vaše chodidlá sčervenajú a dokonca vás bolia, môže to byť známka hlbokej žilovej trombózy. Ak krvná zrazenina začne prenikať do krvného riečišťa, môže dokonca vyvinúť pľúcnu embóliu, ktorá môže byť životu ohrozujúca. Hlboká žilová trombóza môže byť dedičná a najviac ohrozuje osoby staršie 50 rokov.

9. Deformované prsty

Ak je hladina kyseliny močovej v tele príliš vysoká, musíme počítať s rozvojom Dny. U zdravých jedincov sa kyselina močová vylučuje močom pri prechode pečeňou, ale ak ju telo nedokáže rozložiť, ukladá sa okolo kĺbov. Ochorenie Dna spôsobuje nielen silnú bolesť, ale môže tiež spôsobiť deformáciu prstov na nohách.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 17. júna 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.