Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci odhalili najvhodnejší vek pre materstvo

reklama:
Vedci odhalili najvhodnejší vek pre materstvo
Vedci odhalili najvhodnejší vek pre materstvoFoto: www.gettyimages.com

Starosť o dieťa je vzácna a úžasná cesta, ktorá môže priniesť šťastie a radosť, ako aj problémy a starosti bez ohľadu na váš vek. Existuje teda niečo ako „správny čas“, aby ste sa stali mamou? Nový výskum ukázal, že otehotnenie po dosiahnutí veku 35 rokov má veľké výhody.

Priemerný vek žien, ktoré sa prvýkrát stali matkami, neustále stúpa. A to nie je iba otázka módy. Ženy vo veku 30 a 40 rokov sa cítia oveľa bezpečnejšie a rozhodnejšie a je pravdepodobnejšie, že budú v bezpečí vo vzťahu a kariére.

Historicky sa tehotenstvo po dosiahnutí veku 35 rokov považuje za riskantné. Veda však objavuje nové výhody súvisiace s neskorým tehotenstvom.

Už predtým sa dokázalo, že mať dieťa po 35 rokoch zvyšuje priemernú dĺžku života a dnes nová štúdia uskutočnená na Univerzite v južnej Kalifornii ukazuje, že pôrod po 35 rokoch zlepšuje mentálne schopnosti matky.

Soon mommy.
gettyimages.com

Ako dospeli k tomuto záveru?

Vedci vykonali niekoľko testov na 830 postmenopauzálnych ženách. Účastníci štúdie boli testovaní na plánovanie, vizuálne vnímanie, verbálnu pamäť, koncentráciu a pozornosť. Zistili, že ženy, ktoré mali svoje prvé dieťa po 24 rokoch, mali lepšie výsledky pri testoch duševnej ostrosti, riešení problémov a verbálnych zručnostiach v porovnaní s tými, ktoré sa stali matkami vo veku od 15 do 24 rokov. Ženy, ktoré mali posledné dieťa po 35, mali lepšiu verbálnu pamäť a poznanie.

Aký je dôvod, prečo sú mentálne ostrejšie?

Súvisí to s nárastom hormónov – estrogénu a progesterónu – počas tehotenstva, o ktorých sa zistilo, že majú priaznivý vplyv na chémiu a funkciu mozgu, najmä ak sa posledné tehotenstvo vyskytlo v neskoršom veku.

Rozhodovanie, kedy mať dieťa, nie je nikdy jednoduché a tehotenstvo v každom veku má svoje výhody a nevýhody. Dôležité je, že by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom, aby ste dosiahli čo najzdravšie tehotenstvo.

Vector Illustration Of Mother Holding Baby In Arms.
gettyimages.com

ZDROJ: brightside.me

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 16. januára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.