Potíte sa ako dvere od chlieva? Nie ste sami, ale existuje riešenie

Zdieľať
potenie
Potíte sa ako dvere od chlieva? Nie ste sami, ale existuje riešenie Foto: www.gettyimages.com

Len biele alebo čierne tričká. Najlepšie však tielka, aby nebolo vidieť „spotené“ škvrny v podpazuší. Žiadny z dezodorantov nepomáha. Potíte sa ľudovo povedané „ako dvere od chlieva“ a neviete čo s tým? Nadmerné potenie má množstvo príčin a možno proti nemu bojovať. Položili ste si niekedy otázku, prečo sa neustále toľko potíte, aj keď na to nie je dôvod? Nebojte, nie ste sami. Nadmerným potením trpia milióny ľudí po celom svete. Vždy však treba zapátrať po príčine.

Prečo sa potíme?

Možno ste si mysleli, že pot je len spontánnou reakciou na teplo spôsobené okolitým prostredím alebo fyzickou námahou. Pot má však za úlohu telo ochladiť a neslúži na vylučovanie toxínov a odpadových látok, na to telo využíva vylučovacie ústrojenstvo. Je tiež nositeľom feromónov. Pot preniká na povrch pokožky prostredníctvom potných žliaz, ktoré reagujú nielen na zmeny okolitej teploty či vyššiu fyzickú záťaž, ale aj na stresujúce situácie, trávenie alebo pri rôznych typoch bežných ochorení. U niektorých jedincov sa však pot objavuje aj bez týchto zjavných príčin, a aj keď je telo úplne v pokoji, potu sa vytvára nadmerné množstvo.

Abnormálne potenie môže človeku spôsobiť celý rad nepríjemností. Či už sa jedná o potenie dlaní, nadmerné potenie v tvári alebo napríklad silné potenie chodidiel, dôležité je odhaliť príčinu ťažkostí a začať problém riešiť. V závislosti od toho, aké má nadmerné potenie príčiny, lekári rozlišujú dva základné typy hyperhidrózy. Sem patria:

  1. Primárne nadmerné potenie. Príčina väčšinou nie je známa, na vine však môže byť dedičnosť.
  2. Sekundárne nadmerné potenie. Často býva príznakom nejakého iného ochorenia, môže byť ale vyvolané aj konzumáciou ostrého jedla.
deodorant
Potíte sa ako dvere od chlieva? Nie ste sami, ale existuje riešenie Foto: www.gettyimages.com

Ďalšie príčiny nadmerného potenia

  • Tehotenstvo
  • Menopauza (návaly tepla)
  • Hormonálne zmeny
  • Cukrovka
  • Obezita
  • Fajčenie
  • Nadmerné pitie alkoholu
  • Nadmerná konzumácia kávy
  • Stres a úzkostné stavy
  • Poranenie periférnych nervov
  • Porucha štítnej žľazy (hypertyreóza)
  • Srdcové ochorenie
  • Vedľajšie účinky niektorých liekov

Ako zabrániť nadmernému poteniu?

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa neprimerane potia a majú s tým problémy, vyskúšajte najskôr tipy z nášho zoznamu. Nadmerné potenie môžete obmedziť aj režimovým opatrením: zvýšenie pitného režimu, pravidelné športovanie, ideálne v prírode, zaradenie ovocia a zeleniny do jedálnička. Naopak obmedzenie sladkostí. Ak nič nezaberie alebo ak sa vaše problémy s potením objavia náhle alebo sa skokovo zhoršia, obráťte sa na lekára. Môže sa stať, že odhalí závažnejší problém stojaci v pozadí.

Šalvia ako prvá pomoc

Keď chceme, aby na druhý deň potné žľazy znížili svoju sekréciu, doprajme si večerný šalviový kúpeľ. Účinky ešte podporíme čajom zo šalvie, ktorý si pripravíme do zásoby aj na ráno. Touto rýchlou kúrou zaručene znížime činnosť potných žliaz na minimum. Výluh na pitie pripravíme z dvoch až troch čerstvých lístkov alebo kávovej lyžičky sušenej byliny, zalejeme pollitrom vody a necháme päť minút lúhovať. Potom pijeme vlažné po dúškoch. Ale pozor! Šalviový čaj nie je vhodný na dlhodobé užívanie.

V lekárňach a predajniach zdravej výživy môžeme kúpiť aj tabletky zo šalvie, ktoré potom užívame podľa návodu. Kúpeľ si pripravíme z dvoch až troch polievkových lyžíc sušenej šalvie alebo piatich lyžíc, krátko prevaríme v litri vody a vlejeme do kúpeľa. V kúpeli zostaneme asi štvrť hodiny, neutierame sa, necháme kvapôčky vody uschnúť na tele. Okrem zníženia potivosti kúpeľ priaznivo pôsobí na ženské orgány a reumu.

spotená žena
Potíte sa ako dvere od chlieva? Nie ste sami, ale existuje riešenie Foto: www.gettyimages.com

Injekčná aplikácia botulotoxínu

Pri nadmernom potení sa tenkou ihlou aplikuje do kože na postihnutých miestach látka botulotoxín. Aj táto metóda je veľmi účinná. Potenie obvykle ustupuje do dvoch až piatich dní od aplikácie. Účinok je individuálny, obvykle pretrváva od štyroch mesiacov do jedného roka. Cena sa líši podľa jednotlivých pracovísk (napríklad to môžu byť kožné ambulancie a laserové centrá).

Chirurgická liečba

Posledným riešením je chirurgický zákrok. Väčšinou ho odporučia až v prípade, keď zlyhajú konzervatívne metódy. K chirurgickým možnostiam patrí odstránenie potnej žľazy vyrezaním podkožného tkaniva podpazušia. Táto metóda môže spôsobiť trvalé následky, ako je vtiahnutie jazvy a obmedzenie hybnosti ramena. Ďalšou chirurgickou metódou je prerušenie nervových povrazcov hrudného sympatiku (hrudná sympatektómia), kedy sú prerušené sympatické nervové vlákna zásobujúce potné žľazy dlaní a podpazušia.

Nežiaducim účinkom chirurgickej liečby je najčastejšie možnosť vzniku kompenzačnej hyperhidrózy na inom mieste tela. Ďalej Hornerov syndróm, ktorý vzniká poranením sympatických nervov tváre, pneumotorax, pretrvávajúca bolestivosť alebo pneumónia. „V prípade, že konzervatívna liečba hyperhidrózy zlyhá a ošetrujúci lekár indikuje operačné riešenie na odstránenie zdravotného problému, potom liečba je hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia,“ hovorí tlačový hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Oldřich Tichý.

Injekčná aplikácia botulotoxínu

Pri nadmernom potení sa tenkou ihlou aplikuje do kože na postihnutých miestach látka botulotoxín. Aj táto metóda je veľmi účinná. Potenie obvykle ustupuje do dvoch až piatich dní od aplikácie. Účinok je individuálny, obvykle pretrváva od štyroch mesiacov do jedného roka. Cena sa líši podľa jednotlivých pracovísk (napríklad to môžu byť kožné ambulancie a laserové centrá). Najčastejšie od šiestich do pätnástich tisíc za ošetrenie jednotlivých častí tela (napr. podpazušie, dlane, chodidlá).

Zdroj: kondice.cz, Vitalia,Novinky,Studie,Eurozpravy,Wikipedia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané