Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ministerstvo zdravotníctva varuje: Tieto veci nikdy nerobte pred očkovaním, hrozia vedľajšie účinky

reklama:
pred očkovaním
Ministerstvo zdravotníctva varuje: Tieto veci nikdy nerobte pred očkovaním, hrozia vedľajšie účinkyFoto: www.gettyiamages.com

Očkovanie proti COVID-19

Očkovanie sa rozbehlo v plnom prúde. Stovky tisíc ľudí čakajú na svoju prvú alebo už aj druhú dávku. Ministerstvo zdravotníctva radí, čo by ste nikdy nemali robiť pár dní pred očkovaním …

Ministerstvo zdravotníctva na svojom účte na sociálnej sieti zverejnilo praktické rady ako čo najviac zvýšiť účinnosť očkovania a minimalizovať riziká vedľajších účinkov. Uisťuje, že očkovanie proti Covidu je bezpečné a účinné, potvrdzuje sa to v praxi na už 1,5 milióna očkovaných Slovákov a na stovkách miliónov očkovaných ľudí po celom svete.

„Do určitej miery však môžete sami prispieť k tomu, aby očkovanie bolo čo najúčinnejšie. A naopak, môžete prispieť k tomu, aby ste riziko vyplývajúce z veľmi vzácnych vážnejších vedľajších účinkov stlačili takmer na nulu. Ponúkame k tomu pár tipov, „zdôrazňuje ministerstvo.

Odložte fyzické aktivity

Dva až tri dni pred podaním vakcíny nerobte žiadnu náročnú fyzickú aktivitu a to ani v prípade, že sa cítite dobre. Mohli by ste tým zaťažiť svoj organizmus, ktorý sa potrebuje pripraviť na tvorbu protilátok.

Odpusťte si alkohol

Odborníci odporúčajú nepiť žiaden alkohol minimálne dva až tri dni pred očkovaním. Žiadny znamená ani pohár vína či piva.

Spánok a strava

Pred vakcináciou by ste si mali dopriať dostatok spánku. Dôležité je tiež pripraviť telo kvalitnou stravou s dostatkom probiotík. Odporúčajú sa potraviny ako kefír, acidofilné mlieko, kyslá kapusta, jogurty so živými kultúrami či zrejúce syry ako bryndza.

Hoci sú riziká vedľajších účinkov po očkovaní veľmi nízke a aj svojim pričinením ich môžete minimalizovať, predsa len je niekedy lepšie vyhľadať pomoc lekára.

Urobte tak v prípade, že po vakcíne vás trápi neutíchajúci ťažká bolesť hlavy, máte poruchy zraku či rozmazané videnie. Poraďte sa, ak vám tvrdnú končatiny alebo pociťujete poruchy hybnosti či výraznú bolesť brucha alebo hrudníka. Pomoc vyhľadajte aj v prípade, že u vás pretrváva kašeľ alebo máte dýchavičnosť.

Po očkovaní každý sedí v očkovacom centre 15 minút pre prípad, že by sa dostavila alergická reakcia alebo kolaps. „Ak máte chronické ochorenie, zostaňte v mieste očkovania 30 minút po očkovaní,“ dodáva ministerstvo.

K TÉME

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 1. novembra 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.