Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dôkladná starostlivosť o auto môže zvýšiť jeho hodnotu.

Young auto mechanic cleaning hands after working on car engine in a garage.
Young mechanic wiping his hands while repairing car engine in auto repair shop.Foto: klient

Starostlivosť o vaše auto je dôležitá, a preto je potrebné sa o auto starať tak, aby vám dobre slúžilo. Z dlhodobého hľadiska vám pravidelná starostlivosť nielenže ušetrí peniaze, ale tiež vám pomôže vyhnúť sa vážnym problémom na cestách. V tomto článku sa dozviete informácie o tom, čo všetko musíte vedieť pred tým, než zveríte svoje auto do rúk profesionálov. S trochou vedomostí a správnymi produktmi môže byť starostlivosť o vaše auto jednoduchá a priamočiara.

Motor oil
Motor oil, car engine close upFoto: klient

Ako často meniť motorový olej?

Či už máte doma japonské auto, nemecké, alebo auto z rôznych kútov sveta, je všeobecne známe, že motorový olej sa musí meniť pravidelne. Zanedbanie takéhoto typu údržby môže vášmu autu spôsobiť problémy obrovských rozmerov. Je potrebné uvedomiť si, že mazivo pomáha vášmu autu zvládať vysoké otáčky motorov, či už je to u benzínových, alebo u naftových motorov.

Životnosť motorového oleja závisí od niekoľkých činiteľov, ako napríklad typu jázd, ktoré pravidelne vykonáva, či už ide o diaľnicu, alebo o mestské jazdenie. Všeobecný názor servisných technikov je, že olej sa má meniť každých 10 – 15 tisíc kilometrov, avšak minimálne každý rok. Niektoré špeciálne oleje môžu mať životnosť 20 – 30 tisíc kilometrov. Samozrejme, pri týchto typoch olejov musíte zvážiť objem jázd a typ trás, ktoré zvolíte.

Vždy majte na pamäti, že pre správnu starostlivosť o motor musíte poznať skutočnosti, ktoré ovplyvňujú jeho výkon a životnosť. Až potom budete vedieť, kedy meniť motorový olej a ako ho máte vymeniť správne.

TIP: Pri výmene motorového oleja dbajte na to, aby ste po celý čas využívali motorový olej podľa vášho typu auta. V prípadne nekonzistentnosti môže mať zmena typu oleja fatálne následky.

Auto mechanic service and repair
Close up hands of unrecognizable mechanic doing car service and maintenance. Oil and fuel filter changing.Foto: klient

Ako často meniť olejový filter?

Ak ste sa už pustili do výmeny motorového oleja, určite nezabúdajte aj na výmenu samotného olejového filtra. Olejový filter zabezpečuje filtráciu motorového oleja pri činnosti motora. Zachytáva všetky nečistoty, ktoré vznikajú pri prevádzke, a tak predlžuje agilnosť či už oleju samotnému, alebo aj celkovo vášmu autu.

Častým problémom pri výmene býva demontáž jeho púzdra, a tak vzniká problém pri povoľovaní olejového filtra. Častokrát to motoristi riešia drastickým spôsobom a využívaju k tomu skrutkovač a kladivo. Vo väčšine prípadov je riešením správne zvolenie originálneho kľúča na olejový filter, resp. klieští na jeho demontáž. Po samotnej výmene nezabúdajte na tesniacu gumičku, ktorú vždy nájdete v balení s olejovým filtrom.

TIP: Vyhýbajte sa domácim riešeniam tesnení s použitím silikónu. Mohlo by sa vám stať, že by sa zastaraný, stvrdnutý silikón mohol dostať do iných častí motora a malo by to negatívne následky pre váš automobil.

Air pollution crisis in city from diesel vehicle exhaust pipe on road
air pollution crisis in city from diesel vehicle exhaust pipe on roadFoto: klient

Ako znížiť dymivosť diesla alebo aké sú ďalšie benefity palivových aditív?

Na začiatok si hneď zhrňme, čo sú aditíva. Aditíva do paliva sú v jednoduchosti zložky, ktoré sú prídavkom do palív. Rozlišujeme ich prevažne na 2 základné skupiny, akými sú dieslové aditíva a benzínové aditíva. Majú rôzne funkcie, a preto je dôležité zhodnotiť, na čo konkrétne chcete takéto aditívum použiť.

Jednou z možností je lepšie spaľovanie paliva, čo môže zabrániť vášmu naftovému motoru v jeho dymivosti. Pri tankovaní jednoducho doplníte pred načerpaním paliva samotné aditívum. Existuje mýtus, že aditíva sú potrebné len pre naftové motory, čo však nie je pravda. Pri benzínových motoroch môžu slúžiť na prečistenie vstrekovania, katalyzátora alebo na iné účely. Na trhu sa nachádza množstvo druhov takýchto aditív, z ktorých najvyhľadávanejším je práve značka aditív JLM.

TIP: Pri doplnení jedného typu aditíva je potrebné vyčerpať celú nádrž do rezervy a až potom je možné natankovať iný typ aditíva.

Ak chcete udržať vaše auto v dobrej kondícii čo najdlhší čas, venujte mu svoju pozornosť a doprajte mu vždy všetko to, čo potrebuje. Tieto rady vám môžu pomôcť k predĺženiu životnosti vášho automobilu, ktoré sa vám za to odvďačí tichou, pohodovou jazdou i vysokým nájazdom kilometrov. Nakoniec, v prípade, že by ste sa s autom chceli po čase rozlúčiť, s predajom takto zachovalého auta mu pridáte na hodnote.

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 7. marca 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.