Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Budeme platiť stovky eur za vyšetrenie u lekára? Situácia v ambulanciách je podľa Becíka kritická

reklama:
Budeme platiť stovky eur za vyšetrenie u lekára?
Budeme platiť stovky eur za vyšetrenie u lekára? Situácia v ambulanciách je podľa Becíka kritickáFoto: www.gettyimages.com

Situácia v ambulanciách je podľa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Branislava Becíka kritická. Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského preto žiada o okamžité rokovanie ohľadom situácie ambulantných lekárov.

Nedostatok špecialistov

Podľa nitrianskeho župana neriešenie súčasnej situácie hrozí kolapsom celého zdravotníctva. Už teraz podľa predsedu NSK nemá viac ako 160 000 občanov na Slovensku svojho všeobecného lekára, eviduje sa aj nedostatok špecialistov vo viacerých odboroch. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa župy Michaela Kotradyová.

„Vláda dohnala ambulantných lekárov do situácie, v ktorej od 1. februára zavrú ambulancie alebo nepodpíšu zmluvy so zdravotnými poisťovňami a začnú vyberať plné platby za ošetrenie. Plná platba za ošetrenie nezahŕňa iba samotnú prácu lekára, ale pacient bude musieť zaplatiť náklady laboratóriám a tiež plnú platbu za lieky,“ povedal Branislav Becík.

Plné platby u lekára

Za jedno vyšetrenie tak môže každý človek zaplatiť od 1. februára až niekoľko stoviek dokonca až tisícky eur. Nitriansky župan jednoznačne podporuje ambulantných lekárov a konštatuje, že navýšenie platieb o šesť až sedem percent je pri 15 percentnej inflácii zo strany ambulancii nepodpísateľné, pretože za týchto okolností nedokážu udržať svoju prevádzku.

„Chcem informovať pána ministra Lengvarského o tom, čo sa deje v krajoch. Lekári v ambulanciách môžu čeliť insolventnosti. Vieme v Nitrianskom kraji o lekároch v dôchodkovom veku, ktorí pri týchto podmienkach už nie sú ochotní nadsluhovať a ambulancie zatvoria. Náhradu za nich nemáme. Lekári v dôchodkovom veku tvoria až 50 percent všetkých lekárov v Nitrianskom kraji,“ dodal Becík.

Zdroj:

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 14. januára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.