Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Odborníci varujú pred týmto veľkým rizikom. Ak máte viac ako 65 rokov, túto vec nikdy nerobte v noci

reklama:
Odborníci varujú
Odborníci varujú pred týmto veľkým rizikom. Ak máte viac ako 65 rokov, túto vec nikdy nerobte v nociFoto: www.gettyimages.com

S pribúdajúcim vekom sa toho v živote veľmi mení. Zhoršujúci sa zdravotný stav a spomalená motorika obmedzujú u seniorov každodenné fungovanie. Odborníci stále častejšie poukazujú na pribúdajúce úrazy vo vekovej skupine nad 65 rokov, ktoré majú úzku súvislosť s inkontinenciou alebo črevnými problémami a apelujú na prevenciu.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) trpí 51 percent osôb v USA vo veku nad 65 rokov inkontinenciou alebo črevnými problémami, teda stavy, ktoré spôsobujú časté, náhle alebo nekontrolovateľné nutkanie ísť na toaletu. „Zistili sme, že polovica populácie trpí únikom moču, ktorý môže byť aj náhodný, pričom asi v 25 percentách ide o stredne závažný až veľmi závažný stav,“ uviedla Yelena Gorinaová z CDC. Samotná inkontinencia je nepochybne vážny urologický problém, ktorý je však často spojený s úrazmi, najmä zlomeninami. Odborníci preto seniorom radia, na čo by si mali dávať pozor, keď sa potrebujú rýchlo presunúť na WC.

Podľa výskumného centra Mayo Clinic je práve inkontinencia častou príčinou úrazov, ku ktorým dochádza, keď sa starší ľudia ponáhľajú na záchod. V štúdii zverejnenej v časopise Journal of the American Geriatrics Society (JAGS) jej autori uviedli, že „častá nutkavá inkontinencia bola nezávisle spojená so zvýšeným rizikom pádov a netraumatických zlomenín chrbtice u starších žien“. Počet pádov a vznik zlomenín, ku ktorým došlo cestou do kúpeľne, zároveň súvisel s inkontinenciou a noktúriou, čiže častým nočným močením. Podľa údajov CDC každoročne spadne zhruba 36 miliónov starších dospelých, pohotovosť vyhľadajú tri milióny z nich a 32 000 týchto úrazov končí smrťou. Agentúra uvádza, že viac ako 95 percent zlomenín bedra je spôsobených pádom, a to hlavne na bok. Odborníci pripomínajú, že tieto riziká je možné eliminovať liečbou urologických problémov.

Podľa kliniky Mayo sa diagnostikovanie inkontinencie začína anamnézou pacienta a fyzickým vyšetrením. Lekár vás môže požiadať, aby ste zakašľali. Ak sa preukážu príznaky ochorenia, vykoná analýzu moču, aby zistil príznaky abnormalít alebo infekcie. Môže tiež pacienta požiadať, aby si viedol denník močového mechúra, kde si bude zapisovať, koľko tekutín prijíma, ako často močí a uvedie aj ďalšie relevantné údaje. Po určení diagnózy lekár odporučí liečbu alebo intervenciu. Môžu to byť lieky, cvičenie panvového dna, zdravotnícke pomôcky, operácie či zmeny správania.

Existujú opatrenia, ktorými dokážu seniori eliminovať riziko pádu. Začať by mali tým, že sa otvorene porozprávajú so svojím lekárom o prevencii zranení a ak spadli alebo cítia slabosť v nohách, povedia mu o tom. Lekár potom môže odporučiť očné vyšetrenie a skontroluje, či závrat alebo nerovnováhu nevyvoláva kombinácia liekov. Riziko pádu je možné znížiť aj odstránením niektorých predmetov v domácnosti, ktoré bránia v bezpečnom prístupe do kúpeľne. Pomôcť môže aj zábradlie alebo nové osvetlenie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 29. januára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.