Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

O koľko eur sa zvýšia ceny plynu? Regulačný úrad zmiernil ich rast

reklama:
Ceny plynu
O koľko eur sa zvýšia ceny plynu? Regulačný úrad zmiernil ich rastwww.gettyimages.com

Slovenské domácnosti si v budúcom roku priplatia za zemný plyn mesačne od 45 centov do 18,69 eura. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví definitívne schválil všetky zložky ceny plynu. Domácnostiam, ktoré plynom aj vykurujú, sa v závislosti od spotreby zvýši mesačná faktúra od 9,43 eura do 18,69 eura.

Domácnosti, ktoré využívajú plyn len na varenie, si mesačne priplatia približne 45 centov. „Môžeme potvrdiť svoje predpoklady, že v budúcom roku sa regulované ceny plynu pri domácnostiach dostanú o niečo nad úroveň regulovaných cien plynu v roku 2020,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Dramatický nárast na burzách

Regulačný úrad znížil ceny za distribúciu plynu a tým pre slovenské domácnosti zmiernil úroveň celkového zvýšenia ceny plynu.

Od nového roka priemerné zníženie cien za prístup do distribučnej siete a distribúciu plynu pre všetkých odberateľov plynu bude na úrovni 1,3 %. To predstavuje celkové znížene povolených príjmov distribúcie o 5,4 mil. eur na ročnej báze.

Tabuľka ceny plynu
Tabuľka ceny plynuZdroj: ÚRSO.

Umožnili sme v rámci svojich regulačných nástrojov čiastočne korigovať dramatický nárast cien plynu na svetových burzách,“ podotkol Igaz. Pre zraniteľných odberateľov predstavuje medziročné zníženie cien za prístup do distribučnej siete a distribúciu plynu úroveň 1,52 %, pre priemyselných odberateľov je pokles na úrovni 1,15 %.

Veľmi nízke ceny v roku 2021

Úrad zároveň rozhodol o regulovanej cene za prepravu plynu na rok 2022. Regulátor upravil cenové rozhodnutia s cenami za prístup do prepravnej siete a prepravu plynu pre vstupno/výstupné body prepravnej siete, ktoré sa využívajú pre tranzit plynu, ako aj pre domácu prepravu plynu.

Tarify pre domáci bod sa zvýšili o 0,7 %. „Preprava plynu má podiel na koncovej cene za dodávku plynu pre domácnosti približne 6,8 %, vplyv zmeny taríf na domácu prepravu plynu v koncových cenách za dodávku plynu pre domácnosti je zanedbateľný,“ dodal Igaz.

Rok 2021 bol mimoriadny veľmi nízkymi cenami plynu z dôvodu pandémie COVID-19, kedy ceny dramaticky klesli oproti roku 2020, pričom v súčasnosti čelíme nárastom cien energií najmä z dôvodu oživenia ekonomiky,“ okomentoval situáciu na trhu s plynom predseda ÚRSO Andrej Juris.

Konkrétne dopady cenových rozhodnutí od regulačného úradu na odberateľov závisia od viacero faktorov. Najmä od veľkosti a priebehu spotreby plynu, zvolenej sadzby dodávky a distribúcie, a podobne. „Úrad zároveň upozorňuje odberateľov, že stanovuje maximálne ceny za dodávku plynu. Odberatelia môžu stále žiadať svojich dodávateľov o zľavu, prípadne zmeniť dodávateľa,“ uzavrel Igaz.

Zdroj:

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 31. decembra 2021

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.