Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ktoré zdravotné problémy je možné riešiť masážou? Poradíme vám.

reklama:
Masáže
Ktoré zdravotné problémy je možné riešiť masážouFoto: Klient

Masážna terapia ponúka množstvo rozličných výhod. Do povedomia ľudí sa dostala najmä pre regeneračné účinky, no v skutočnosti disponuje aj ďalšími terapeutickými benefitmi. Na aké špecifické účely je zameraná masáž? Kedy sa treba obrátiť na kvalitného maséra?

Keď masáž rieši úzkosť a depresiu

Výskyt problémov, súvisiacich s duševným zdravím je v súčasnosti čoraz viac frekventovanejší. Masáž však vo všeobecnosti znižuje hladinu stresového hormónu (kortizolu) až o 53 percent u pacientov, ktorí si prechádzajú úzkosťami a silnými depresiami. Aby masáž pôsobila aj na psychickú stránku pacienta, masér sa musí zamerať na kombináciu viacerých aspektov, ktoré dokopy vytvoria príjemnú atmosféru. Správne vybavenie a nástroje sú pre masérov nevyhnutným základom. Profesionálny masážny stôl odzrkadľuje kvalitu terapeutickej praxe. Dokonalosť niekedy spočíva v detailoch a tak relaxačná hudba, vonné sviečky, či solídny masážny olej vedia vo výsledku vytvoriť plnohodnotný zážitok z masáže. K pocitu šťastia tiež prispieva dopamín a serotonín – ich produkcia sa počas tejto prirodzenej liečby zvyšuje.

Liečba bolesti každého typu

Je známe, že masáž dokáže zmierniť bolesti chrbta. Zároveň však môže uvoľniť skoro všetky časti tela tým, že podporí prietok krvi do miest, kde pacienta zasahuje najväčšia bolesť. K bolestiam hlavy prispieva množstvo faktorov vrátane stresu únavy. Nepodceňujte pravidelnú migrénu a vyhľadajte školenú pomoc. Je dokázané, že masáž nielen, že odstráni bolesti hlavy, ale aj zabezpečí lepší spánok.

Masáž je vhodné podstúpiť aj v chronickými problémami, alebo ste po operácií. Ak sa kvôli uvedeným obmedzeniam neviete dostaviť na konkrétne miesto kde je liečba poskytovaná, zvoľte dostupnú alternatívu. Vyhľadajte odborného maséra, ktorého náplňou práce je poskytovanie služieb priamo u zákazníka. Takíto maséri spravidla vlastnia šikovné skladacie masážne stoly – keďže ide o investíciu do budúcnosti, ich zaobstaranie môžu zvážiť aj samotní pacienti.

Masáže
Ktoré zdravotné problémy je možné riešiť masážouFoto: Klient

O ktorých druhoch masáže by ste mali vedieť?

Nielen účinky, ale aj masáž samotná môže mať viacero podôb. Spomenieme napríklad aromaterapiu, kedy sa do masážneho oleja pridávajú esenciálne látky, so špecifickými liečivými vlastnosťami. Reflexná masáž stimuluje konkrétne body na tele (chodidlá, ruky, tvár a podobne) za pomoci cieleného tlaku.

Populárna čínska liečebná terapia pre detoxikáciu a lepší prietok krvi v tele sa nazýva bankovanie. Proces eliminácie bolesti zahŕňajú príslušné pomôcky a to banky na bankovanie. Hoci v stredoveku sa pri ich aplikácií museli na pokožke vytvoriť drobné rezné rany, pri dnešnom, takzvanom „suchom bankovaní“ ostáva pokožka neporušená a banky sa ňu priložia tak, aby vznikol podtlak. Z hľadiska preferencií a typu liečebného procesu viete nájsť:

  • Silikónové banky
  • Sklenené banky
  • Gumené banky

Zranenia z opakovaného namáhania

Vedeli ste, že masážna terapia dokáže znížiť bolesť a zvýšiť silu úchopu pri pacientoch so syndrómom karpálneho tunela? Zranenia z opakovaného namáhania totiž postihujú svalstvo, kĺby a spôsobujú dlhodobé problémy. Pulzujúca bolesť, precitlivenosť alebo v opačnom prípade úplná strata citlivosti vzniká pri častom dvíhaní ťažkých bremien, či udržiavaní tej istej polohy. Ide teda o závažný problém, vyžadujúci si pravidelnú liečbu, napríklad vo forme masáže.

Masáže
Ktoré zdravotné problémy je možné riešiť masážouFoto: Klient

Masáž a iné zdravotné problémy

Masáž vám môže pomôcť aj pri ďalších zdravotných komplikáciách a zraneniach:

  • Únava
  • Artritída
  • Vysoký/nízky krvný tlak
  • Zranenia spôsobené pri športe
  • Stres a úzkosti
  • Liečba po operácií srdca (napríklad po bypasse)

Našli ste sa v zozname uvedených zdravotných problémov? Či už áno alebo nie, vyhľadanie masáže zabezpečí liečbu takmer akýchkoľvek ochorení, ktorým môžu ľudia vo svojom živote čeliť. Zvoľte cestu prevencie za pomoci základnej, aj doplnkovej masážnej terapie.

stresu či únavy

v prípade, ak trpíte

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 5. januára 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.