Ako na jarný reštart, ktorý oživí a rozjasní celý náš život

Zdieľať
jar
Ako na jarný reštart, ktorý oživí a rozjasní celý náš život Foto: www.gettyimages.com

Rozkvitnuté stromy, zelená tráva a rodiace sa mláďatá. Všetko nám pripomína znovuzrodenie v prírode aj v ľudskom živote. Nadychujeme sa sviežeho vzduchu a cítime sa mladšie. Doma sa zbavujeme starých a nepotrebných vecí. Ale na jarný reštart čaká aj naše telo a psychika. Obdobie okolo sviatkov jari je skvelý čas, keď náš život môže získať nový náboj. Doslova na každom kroku narážame na dôkazy, že zima je definitívne za nami. Rašiaca zeleň, farebné kvety a zvieratká ako symboly nového začiatku. Veľké zmeny prebiehajú v tejto ročnej dobe aj vo vnútri ľudského tela. Neuropsychiater John Sharp z Harvard Medical School upozorňuje, že sa v nás odohrávajú procesy, ktoré náš organizmus energetizujú. Zvyšuje sa hladina excitačných neurotransmiterov, čo sú chemické látky, ktoré v mozgu prenášajú vzruchy a majú stimulačný účinok. Vnútorný biologický systém vrátane hormónov sa v súlade s jarnou sezónou skrátka rozpumpuje a my pociťujeme príval energie.

Vyžeňte zimu

Aby mohol začať nový život naplno prúdiť, patrilo k ľudovým zvykom skoncovať s tým, čo nás zaťažuje, pripomína zánik a smútok. Na jar u nás ľudia dodnes vynášajú Morenu a pália staré haraburdy,“ opisuje psychologička Nela Wurmová. Avšak rituály zažité v národnej kultúre alebo v spoločnosti sú jedna vec a to, čo potrebujeme my ako jednotlivci, je vec druhá. Niekto si poriadne pretriedi a zarovná šatník, uprace balkón a zasadí nové rastliny, iný si urobí výlet na bicykli, aby si vyčistil hlavu. „Väčšina ľudí má aj svoje vlastné rituály, aj keď tak o tom napríklad sami od seba nepremýšľajú.“ Podľa psychologičky je dobré uvedomiť si, ako sme na tom v danom období roka s energiou, a rozhodnúť sa, či sa zameriame na nejakú aktivitu, alebo naopak na relax na slniečku. Je tiež dobré sa pýtať: „Čo môžem urobiť pre to, aby som bol s prírodou v jej premenách viac v súlade? Na čo sa môžem tešiť a čo si kedy môžem užiť?“ Aj v radostnom období jari sa totiž každý môže cítiť inak. Zapálený turista si bude kvitnúcu prírodu užívať inak ako alergik, ktorý má oneskorenie s daňovým priznaním, a ešte sa od neho doma čaká generálne upratovanie.

Pre čistý byt aj dušu

Ale kedy inokedy než práve na jar by sa mali vyšmyknúť pavučiny, vymiesť rohy a vyhodiť to, čo nepoužívame? Nielenže nám upratovanie pomôže cítiť sa lepšie v priestore, ktorý obývame, vynášanie starého haraburdia pôsobí zároveň aj ako psychická očista. Možno je dokonca pravý čas prestavať trochu nábytok, niektorých kusov sa zbaviť a prevzdušniť byt. Podľa autorky Isabelly Eymanovej by sme sa do upratovania mali pustiť s jasným zámerom a vedomím, čo chceme zmeniť a prečo. Dopredu si naplánovať, v akom usporiadaní sa budeme cítiť spokojnejší a šťastnejší.

Priestor môžu oživiť aj jarné kvety. „Hrajte sa s kvetmi. Aký spôsob vítania jari môže byť lepší?“ pýta sa Eymanová. Pohľad na puky poteší každého, môžeme ich tiež venovať niekomu, koho máme radi. Skúste aj iné maličkosti. „Zmeňte vône, parfum či vonné sviečky a akokoľvek inak si prevoňajte život.“ Do interiéru môžete kúpiť pár nových drobností v žiarivých farbách, napríklad vázu alebo vankúše na pohovku. Vytvorí podobný efekt, ako keď pripnete farebnú brošňu na starý kabát alebo sako. Oživí a rozjasní.

Starý zvyk vymeňte za nový

Jar je tiež vhodný čas na to, aby sme sa očistili od zlozvykov. Každý nejaký máme. Či už sa jedná o nadmerné používanie sociálnych sietí, fajčenie, alebo nezdravé jedlo vo večerných hodinách.

„Keď sa zbavíte negatívnych návykov, pomôže vám to vylepšiť psychické zdravie,“ tvrdí klinický psychológ Michael Messina. Varuje však, že to pravdepodobne nebude vôbec ľahké a väčšiu šancu na úspech vraj budeme mať vtedy, pokiaľ zlozvyky nahradíme niečím, čo nás bude baviť. Môže to byť aj nový spôsob, ako sa starať o svoju psychickú pohodu. Odporúča skúsiť písanie denníka, meditáciu alebo praktizovanie mindfulness. To je metóda všímavosti a plného uvedomenia, kedy venujeme pozornosť prítomnému okamihu bez akéhokoľvek hodnotenia, očakávania a posudzovania. Začať ale môžete s čímkoľvek, čo vám urobí radosť. Pustite sa do cudzieho jazyka, ktorý ste sa vždy chceli naučiť, použite jarnú energiu na cvičenie, ktoré ste v zime odkladali, alebo sa vráťte k hudobnému nástroju, na ktorý ste hrávali v detstve. A ak sa vám s novými činnosťami zle začína, skúste známy trik – vyhraďte si v diári presný čas a hodinu a dodržte ju. Len tak sa môže niečo nové stať prirodzenou súčasťou vašej dennej rutiny.

žena na záhrade
Ako na jarný reštart, ktorý oživí a rozjasní celý náš život Foto: www.gettyimages.com

Využite svetlo a choďte von!

Na jar nás nabíja nielen pohľad na prebúdzajúcu sa prírodu, ale hlavne množstvo slnečného svitu, ktorého každý deň pribúda. Jednoznačný pozitívny vplyv svetla na ľudskú náladu a správanie preukázalo už mnoho výskumov. Čím dlhší čas strávite na jar vonku, tým lepšie. A pretože v urbanizovanom svete sa pohybujeme až 93% času v interiéroch, počíta sa každá minúta. Ideálne je spojiť pobyt vonku s fyzickou aktivitou, tak oprášte bicykel, in-line korčule alebo bežecké topánky. Ak nedáte dopustiť napríklad na kruhový tréning vo vašom fitku, skúste namiesto toho s kamarátmi vyraziť do parku a zacvičte si vo vonkajšej posilňovni. Pokiaľ naopak športu príliš neholdujete, stačí sa cestou z práce prejsť alebo si chvíľu vonku čítať.

Poriadok v účtoch

Ako súvisia financie a jarný reštart? Dosť úzko. Na jar začíname plánovať letnú dovolenku, možno si budete chcieť zaplatiť kurz keramiky alebo nový jazyk, ale neviete, či si to budete môcť dovoliť. Navyše je možné, že ste si v pochmúrnych mesiacoch zlepšovali zlú náladu nákupmi „pre radosť“ a nevenovali výdavkom toľko pozornosti. Prekontrolujte si, akým spôsobom ste cez zimu míňali, a zvážte, či je niečo treba zmeniť. Pokiaľ máme v hlave jasnú a realistickú predstavu o tom, za čo vydávame peniaze, udržujeme tým v sebe a vo svojich plánoch určitý druh poriadku. Pomôže nám to tiež ujasniť si, ako sme trávili voľný čas. Napríklad prídeme na to, že máme zo zimných nákupov v šatníku nové oblečenie, ktoré ani nenosíme. A donúti nás to premýšľať, ako to urobiť, keď chceme napríklad investovať viac do zážitkov alebo cestovať.

Čo je jarná horúčka

Obrovský príval energie, ktorý na jar pociťujeme, si však zďaleka nie všetci užívajú s radosťou. Niekoho prepadajú nepredvídateľné a náhle zmeny nálad a symptómy, ako sú zrýchlený tep, začervenaná tvár, strata chuti do jedla, nepokoj alebo tendencia k dennému snívaniu. Podobné psychické a fyzické stavy bývajú napr. v anglosaských krajinách nazývané Spring Fever, v preklade jarná horúčka. Nejedná sa o pevne stanovenú medicínsku diagnózu a vedci ju podrobujú ďalšiemu skúmaniu.

„Jarná energia nad vami môže prevziať kontrolu. Aj keď často očakávame pocity šťastia, nejde o jediný možný výsledok. Energia, ktorá sa v nás prebudí po tom, čo sa roztopí sneh, je často viac zmätočná ako motivujúca,“ varuje neuropsychológ John Sharp. Pokiaľ si nedáme pozor, ľahko sa môžeme cítiť stlačení rôznymi protichodnými smermi. Pocity sa dajú popísať ako na hrane. „Ale na hrane čoho? To nemusíte ani vedieť,“ uzatvára lekár. Ak patríte k tým, ktorí každý rok namiesto nadšenia a šťastia zažívajú skôr úzkosť a chaos, skúste si dopredu naplánovať činnosti, ktoré vás upokojujú, zaznamenávajte si svoje emócie, poprípade neváhajte a požiadajte o psychologickú pomoc.

Pozor by si mali dať aj športovci, aby od prvých jarných dní vďaka prílivu energie nezvyšovali neúmerne počet hodín, ktoré venujú tréningu. Aj tu hrozí skôr preťaženie a zranenie. Ak radi športujete vonku, urobte si primeraný plán. Je to lepšie ako začať príliš rýchlo a robiť príliš veľa.

Začnite s premenou

„Symbolizmus znovuzrodenia a nového života, ktorý je synonymom na začiatku jari, sa týka aj stavu ľudskej mysle,“ hovorí koučka Melissa Eislerová a pridáva niekoľko rád:

  1. Urobte si čas na seba. Naša spoločnosť je posadnutá plánovaním a to často vedie k psychickému zahlteniu. Doprajte si chvíle, kedy budete spontánni, robte len to, čo sa vám práve chce.
  2. Vykonajte inventúru, čo vo vašom živote funguje a čo naopak nie. Čo by sa dalo zlepšiť? Čo naozaj chcem? A pátrajte po dôvode, prečo to nemôžete získať.
  3. Rozhodnite sa, aký je váš úmysel alebo zámer. Jednotlivé kroky sú dôležité, ale zámer nám ich pomôže určovať a neponechať všetko len na náhodu.
  4. Starajte sa o svoje telo. Na to, aby ste si osviežili myseľ, je nevyhnutné mať dobrý pocit aj zo svojej fyzickej stránky. Obe zložky by mali byť v rovnováhe.

Zdroj: novinky.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané