Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké farby vidia psy? Objavte toto tajomstvo a kúpite svojmu miláčikovi správnu hračku

reklama:
psie oko
psie okowww.gettyimages.com

Vedeli ste, že psy vidia svet inak ako ľudia? To je spôsobené rozdielmi v štruktúre očí. Títo štvornožci nerozlišujú toľko farieb ako my. Hoci predtým panoval mýtus, že psy vidia svet len čiernobielo, ukázalo sa, že to nie je tak úplne pravda. Zrak našich štvornohých priateľov sa od nášho líši, čo je spôsobené odlišnosťou v stavbe oka.

Na rozdiel od ľudí, ktorí majú tri typy buniek zvané čapíky, ktoré im umožňujú rozlišovať mnoho farebných odtieňov, majú psy iba dva typy buniek. Vďaka tomu sú schopní rozpoznať žltú a modrú a vidia červenú ako čiernu. Zaujímavé je, že psy môžu vidieť aj rôzne odtiene šedej.

Akú farebnú hračku pre psa vybrať?

Pokiaľ chcete svojmu psovi zaobstarať hračku, oplatí sa vybrať tú modrú alebo žltú, pretože tieto farby najlepšie rozpoznajú.

Zistilo sa, že áno, pretože ich oči sú prispôsobené videniu pri slabom osvetlení. Môže za to špeciálna štruktúra oka, v ktorej veľký povrch rohovky a veľkosť šošovky umožňujú zaostriť veľa svetla. Psy majú síce menej farbocitlivých buniek (čapíkov), ale majú oveľa viac svetlocitlivých buniek (tyčiniek) ako ľudia. Práve počet tyčiniek ovplyvňuje dobré videnie za šera. Treba však pripomenúť, že hoci sú psy schopné rozoznávať tvary v tme, ich zraková ostrosť po zotmení nie je najlepšia.

Napriek tomu naši štvornohí priatelia vidia v tme až päťkrát lepšie ako my ľudia. Táto vlastnosť z nich robí výborných spoločníkov pri prechádzkach po zotmení. Vedeli ste, že vďaka vysoko citlivému čuchu a schopnosti rozoznať aj tie najnepatrnejšie zmeny pachov možno psov využiť na odhalenie chorôb, ako je rakovina a cukrovka? To je ďalší príklad toho, ako sú psy neuveriteľne užitočné a všestranné zvieratá.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 28. januára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.