9 trikov na rýchlu úľavu od bolesti chrbta: Číslo 3 pomôže okamžite

Zdieľať
9 trikov na rýchlu úľavu od bolesti chrbta
9 trikov na rýchlu úľavu od bolesti chrbta: Číslo 3 pomôže okamžite Foto: Ilustračné www.gettyimages.com

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších druhov bolesti tela. Môže sa objaviť v akomkoľvek veku. Medzi hlavné príčiny patrí nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, zlé držanie tela, nadváha a obezita, namáhavá aktivita, ale môže sa za nimi skrývať aj iné ochorenie…

Pozri našich 9 jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu s bolesťou rýchlo zatočiť.

1. Zaveste sa.

Mávate stuhnutú hrudnú chrbticu? Po príchode z práce sa zaveste na hrazdu, vetvu alebo na konštrukciu hojdačky. Stačí málo a medzistavcových priestorov sa uvoľní. Urobiť by ste tak mali každý deň nielen po práci, ale aj po dlhšej chôdzi.

2. Cítite bolesť prevažne v jednom mieste? Pomôže vám teplo. Na bolestivú časť si priložte termofor alebo fľašu naplnenú horúcou vodou. Teplo prenikne do tkaniva, svaly budú lepšie prekrvené a postupne sa uvoľnia. Pozor však pri podozrení na seknutie. Vtedy sa vyhnite vlhkému teplu aj horúcej vani.

3. Takzvaný mačací chrbát je pri bolestiach chrbta klasikou. Kľaknite si na štyri, nohy držte na šírku bokov, oprite sa o dlane, ktoré sú v jednej rovine s kolenami. Hlavu držte v predĺžení chrbtice. Potom pomaly vyhrbte chrbát, hlavu spustite medzi ruky. Tento pohyb má byť plynulý a bezbolestný.

4. Ľahnite si na chrbát na zem a nohy si vyložte na stoličku. Medzi predkolením a stehnom udržte pravý uhol. Na sedadle sú položené len lýtka. Celý chrbát by mal mať kontakt s podlahou, ruky položte voľne pri tele. Poležte si približne dve minúty a nezabúdajte pravidelne a zhlboka dýchať.

5. Premôžte sa! Hoci vás to láka ľahnúť si do postele, nerobte to. Ležanie a dlhé odpočívanie boľavej chrbtici neprospeje. Bolesť skôr zmierni mierny pohyb. Snažte sa pomaly rozcvičiť tú časť chrbta, ktorá vás trápi, napríklad už spomínaným mačacím chrbtom. Pri krčnej chrbtici vám môžu pomôcť jednoduché úklony.

6. Naučte sa odbúrať stres. Pocit ustáli napätie sa postupne pretaví do bolesti chrbta, a to najmä v oblasti krčnej chrbtice. Pri strese totiž podvedome napínate svaly v tejto oblasti a tie zostanú v kŕči. Vypnúť môžete rovnako pri obyčajnej prechádzke ako aj na hodine jogy, je to len na vás.

7. Začal vás pobolievať chrbát z dlhého státia. Uľaví sa mu, pokiaľ jednou nohou vykročíte vpred, kolená mierne pokrčte, avšak chrbát držte narovnaný. Zapamätajte si najdôležitejšie pravidlo, chrbát nemá rád statické pozície, je jedno či už je to stoj alebo sed.

8. Naučte sa stať inteligentne a neohýbať sa. Udržujte neutrálnu polohu panvice. Pokiaľ musíte stáť dlho, položte jednu nohu na nízku podnožku, aby ste časť spodnej časti chrbta odťažili a nohy pravidelne striedajte. Dobré držanie tela pomôže znížiť stres na chrbtových svaloch.

9. Pri dlhom sedení si vyberte stoličku s dobrou opierkou chrbta, lakťovými opierkami a ideálne otočný typ. Umiestnením vankúša alebo zvinutého uteráka do spodnej časti chrbta si môžete udržať svoju normálnu krivku. Udržujte kolená a boky vo vodorovnej polohe. Meňte svoju polohu často, najmenej každú pol hodinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané