Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 faktov o ovulácií, ktoré by ste mali vedieť, ak plánujete otehotnieť

reklama:
10 faktov o ovulácií
10 faktov o ovulácií, ktoré by ste mali vedieť, ak plánujete otehotnieťFoto: www.gettyimages.com

Snaha otehotnieť vedie celý rad žien k tomu, že sa musia začať zaoberať o termíny ako je ovulácia, plodné dni a tak ďalej. A okrem iného – tiež vás môže doviesť k tomu, že lepšie spoznáte samy seba. Rovnako, ako to opisuje jedna z mamičiek na Modrom koníku: „Uvedomila som si, že neviem, ako vlastne fungujem. To, že mám ovuláciu mi napovedali bolesti v tomto období, ale kedy presne? Čo sa deje potom? Po 2 mesiacoch meraní viem, čo sa so mnou deje, kedy asi príde ovulácia a čo je po nej. „Poďte sa teda pozrieť na fakty, ktoré vám k tomu pomôžu.

1. Ovulácia znamená …

Termín ovulácie označuje jeden jediný okamih v priebehu menštruačného cyklu, a to konkrétne ten, v ktorom zrelé vajíčko opúšťa vaječník. Uvoľnené vajíčko cestuje do maternice a čaká, či bude pri svojej ceste oplodnené. Jeho cesta trvá 12 – 24 hodín.

2. Kedy v ženskom menštruačnom cykle dochádza k ovulácii?

Toto je veľmi zložitá otázka, pretože cyklus je u každej ženy iný a rovnako tak ovulácia je čisto individuálnou záležitosťou. Pozrite sa teda na to, ako všeobecne vyzerá cyklus ženy.

Menštruačný cyklus je zvyčajne počítaný od prvého dňa menštruácie. Už sama menštruácia môže byť v cykle rôzne dlhá u rôznych žien.  Normálne  menštruácia trvá 3 – 7 dní. Obdobie menštruácie a niekoľkých dní po nej sa označuje ako folikulárna fáza, pri ktorej dochádza ku zrenie folikulu (zrejúce vajíčko a vrstvy podporných buniek). Prvý deň menštruácie je vlastne prvým dňom zrenia nového vajíčka. Vrcholom tejto fázy je po cca 12 – 14 dňoch práve ovulácia, kedy dochádza k oddeleniu vajíčka od folikulu. K ovulácii teda dochádza asi v polovici menštruačného cyklu.

Zaujímavosť: Ak užívate dlhodobo antikoncepciu, blokujete tým prirodzenú komunikáciu medzi vaším mozgom a vaječníkom. A obnovenie tejto prirodzenej komunikácie po vysadení antikoncepcie nejakú dobu trvá. Môže sa teda stať, že otehotnenie nepôjde hneď, ale schopnosť otehotnieť musí žena znovu „získať“ časom. Niekedy to môže trvať aj rok alebo dva.

Pokračujte v prezentácii na druhú stranu:

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 28. januára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.