Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Otravné komáre: Tu sú dôvody prečo sa viac zacieľujú na niektorých ľudí viac ako na druhých

reklama:

Komare nam v lete dokazu 2089.jpg


Krvná skupina

Komáre idú proste po krvy. Je preto jasné,že im budú niektoré krvné skupiny pripadať chutnejšie ako iné. Vedci zistili, že komáre pristávali dva krát častejšie na jedincoch s krvnou skupinou 0 než na skupine A. Ľudia s krvnou skupinou B boli v obľúbenosti komárov niekde uprostred. Ako vlastne komáre vedia akú máte krvnú skupinu? Približne 85% ľudí totiž vylučuje cez kožu určitý chemický signál, ktorý označuje danú skupinu.


Oxid uhličitý

Oxid uhličitý v tele vzniká behom látkovej výmeny v tkanivách, odkadiaľ je krvou prenášaný do pľúc a potom vydychovaný von . Najviac oxidu uhličitého telo vyprodukuje pri fyzickej aktivite. Vôňa oxidu uhličitého komáre nesmierne priťahuje a to je tiež jeden z dôvodov, prečo obťažujú viacej dospelých než deti


Cvičenie a metabolizmus

Mosquito bites 833035.jpg

Okrem oxidu uhličitého, nájdu komáre svoju obeť tiež podľa kyseliny mliečnej, kyseliny močovej, amoniaku a ďalších látok vylučovaných potom. Namáhavé cvičenie zvyšuje hromadenie kyseliny mliečnej v tele, čo priťahuje rôzny hmyz. Pomáhajú tomu tiež genetické faktory, ktoré ovplivňujú množstvo kyseliny močovej a ďalších látok .


Kožné baktérie

Iné výskumi ukazujú, že jednotlivé druhy a množstvá baktérií na ľudskej koži ovplivňujú našu prítažlivosť pre komáre. Niektoré druhy sa komárom pozdávajú ,niektoré zasa nie. To ukazuje, prečo komáre štípu hlavne na nohách. Tam je totižto baktérií omnoho menej ako na rukách.


Tehotenstvo

Bolo zistené že tehotné ženy priťahujú dvakrát viac komárov ako ostatní. Pravdepodobne v dôsledku dvoch faktorov. Tehotné ženy vydychujú o 21 percent viacej oxidu uhličitého a sú v priemere o 1,26°C teplejšie než ostatní.


Farba oblečenia

Urticaria_homeopathic _medicine.jpg

Môže sa to zdať absúrdne, ale komáre vás môžu nájsť na základe farby oblečenia. Priťahujú ich hlavne žiarivejšie (červená, zelená, žltá, oranžová a pod.). Pozor ale, priťahuje ich aj čierna a všetky tmavé odtiene. Najlepšie na tom budete s bielou a bledo šedou.


Prírodný repelent

Niektorí ľudia komáre priam odpudzujú, a ani si nie sú toho vedomí. Ukázalo sa totiž ,že že sú ľudia, ktoré vylučujú látky komárom nepríjemné. Vedci sa snažia izolovať látky, ktoré komárom u týchto ľudí neprídu atraktívne  aby mohli začať vyrábať účinný repelent.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 12. mája 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.