Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Megapokuta pre Rozborilovu šou. Zacvaká desaťtisíce… A toto je dôvod

reklama:
Vilo Rozboril
Megapokuta pre Rozborilovu šou. Zacvaká desaťtisíce… A toto je dôvodFoto: TV JOJ

Obľúbená relácia televízie JOJ V siedmom nebi má poriadny prúser. Za jej vysielanie jej totiž Rada pre vysielanie a retransmisiu naparila poriadne mastnú pokutu. Vilo Rozboril spoločne s tvorcami sa v budúcnosti bude musieť zamyslieť nad tým, čo vypustia na televízne obrazovky. Dôvod je totiž poriadne vážny a pokuta patrí medzi tie vyššie, aké kedy rada niekomu naparila. Čo sa im nepáčilo?

Dôvodom je zásah do ľudskej dôstojnosti, ktorá mala byť porušená minulý rok v máji, presne 20ho, kedy sa V siedmom nebi odvysielala kontroverznú epizódu. V danej časti Rozborilovej srdcovej relácie bol príbeh o sestrách Hrotákových. A práve obsahom a spôsobom spracovania a prezentovaním detailných a intímnych informácií o ich súkromí, rovnako tak tramuatických zážitkoch a problematickej psychike sestier zasiahla podľa rady televízia do ľudskej dôstojnosti. To však nie je jediná pokuta, ktorú si Jojka spoločne s Rozborilo vyslúžili, už pred 4 rokmi im naparili kompetentní 15 tisíc eur práve za príbeh sestier. Televízias a zrejme nepoučila a tak budú cvakať opäť. Predošlú sankciu im navyše potvrdil aj súd, keďže televízia s ňou nesúhlasila.

„Sme toho názoru, že v programe prezentované informácie o vzťahoch medzi rodičmi a deťmi, viacnásobnom striedaní profesionálnych rodín dievčat, o ich psychickom stave, traumatických zážitkoch a detailoch o ich životnej minulosti, či už u profesionálnej matky alebo matky a otčima, vzhľadom na ich citlivú povahu predstavujú súčasť intímnej sféry dievčat a sú predmetom ich súkromia a rodinného života. V dôsledku uvedenia celého mena a priezviska, veku, doplnených vizuálnou zložkou podoby dievčat a ich hlasu v spojitosti s opakovaným uvedením skutočnosti, že ide o sestry utýranej Lucky je možné konštatovať, že boli na základe všetkých indícií jednoznačne konkretizované a identifikovateľné nielen pre ich užšie okolie, ale i širšiu verejnosť,“ napísali v stanovisku členovia Rady pre vysielanie a retransmisiu.

Za najbližšie obdobie budú musieť na Kolibe siahnuť poriadne hlboko do vrecák. Aj za príliš veľa reklamy dostali pokutu 7 tisíc eur a porušenie ochrany maloletých v programe Rodnné záležitosti zacvakajú 6 tisíc. Dokopy tak ide o vyše 40 tisíc eur a to rozhodne nie je zanedbateľná čiastka. Čo na takéto rozhodnutie hovoria v Jojke? Budú sa proti tomu brániť, alebo desaťtisíce eur zaplatia? „Rada nie je odborne spôsobilou osobou na to, aby posudzovala v rámci svojej správnej úvahy a rozhodovacej činnosti psychický stav detí a aké následky majú psychické zážitky na osvojenie si určitých prejaov. V nadväznosti na uvedené má Vysielateľ za to, že nie je dôvod na začatie správneho konania, nakoľko v takomto prípade Rada nie je schopná dôsledne zistiť skutkový stav,“ reagovala televízia pre Najky vo svojom stanovisku.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 22. februára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.