Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ľudia sú nepoučiteľní: Toto môže byť jeden z dôvodov masívneho šírenia koronavírusu v Česku

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

S príznaky ochorenia COVID-19 nezostáva doma takmer polovica Čechov. Podľa vedcov to môže byť jeden z dôvodov masívneho šírenia koronavírusu na území ČR.

Vyplýva to zo štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a erfurtskom univerzity v Nemecku, na ktorej sa podieľali i českej inštitúcie. Prieskum bol vykonaný medzi tisíckou respondentov vlani v auguste, novembri a tento rok v januári, informoval v stredu Český rozhlas.

„Takmer polovica ľudí, 46 percent, nezostáva doma, a s príznaky covidu chodí von. Sú to častejšie ľudia, ktorí sa domnievajú, že sú na infekciu náchylní, ale očakávajú ľahký priebeh. V českej spoločnosti je veľký podiel tých, ktorí preferujú osobnú slobodu pred ohľadom na iných, čo sa ukazuje v čase pandémie ako veľmi nevýhodné, „komentovala výsledky štúdie Helena Hnilicová z 1. Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

Za vysoké riziko považuje koronavírus celkom 18 percent opýtaných. Toto číslo sa pritom od začiatku pandémie významne nezmenilo.

Podľa štúdie WHO sa v Česku najviac dodržiava pravidlo 3R – ruky, rúška, rozostupy, a to najmä u seniorov, žien a ľudí, ktorým sa pre koronavírusovú epidémiu zhoršila ekonomická situácia. Naopak najmenej sa Česi držia odporúčania nenavštevovať svojich príbuzných. Podľa prieskumu chodí na rodinné návštevy stále 41 percent ľudí.

Viac ako polovica respondentov však napísala, že ak by mali možnosť, nechali by sa otestovať. Podľa Aleny Šteflová z Českej lekárskej spoločnosti Jána Evanjelistu Purkyně súvisí vysoká ochota Čechov k testovaniu s tým, že nechcú ohroziť svojich blízkych.

Viac ako 70 percent respondentov tiež uviedlo, že by v prípade nákazy nahlásili hygiene svoje kontakty pravdivo. Podľa Šteflová je toto číslo prekvapivo vysoké.

Štúdia sa zaoberala tiež prístupom Čechov k očkovaniu. Kým vlani v auguste by sa nechalo očkovať 40 percent respondentov, na jeseň ich podiel klesol na 37 percent a v januári toto číslo presiahlo 50 percent. Čechov motivuje k očkovaniu napríklad to, že s vakcínou proti koronavírusu nie sú spojené výrazné vedľajšie účinky. Ľudia tiež očkovanie vnímajú ako hlavný prostriedok k návratu do bežného života.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 13. februára 2021

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.