Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyhnite sa predvianočnému stresu. Poznáme triky, ako sa nezblázniť

reklama:
stres
streswww.gettyimages.com

Na Vianoce sa hovorí, že sú najkrajším obdobím v roku. Mnohí z nás si ale myslia pravý opak. Hlavne predvianočný čas považujeme za veľmi stresujúce obdobie. Pečieme pečivo, nakupujeme darčeky, gruntujeme domácnosť… Snažíme sa byť dokonalé, lenže ono to vo všetkom veľmi dobre nejde. Držme sa preto nasledujúcich rád, nech sa z toho všetkého nezbláznime!

Predvianočný stres. Zabijak duševnej pohody

Doba okolo Vianoc má každoročne najväčší vplyv na našu duševnú pohodu. Aj keď sa hovorí, že Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, kedy je rodina spolu, často majú negatívny vplyv na rodinné vzťahy. Pokiaľ chcete stráviť vianočný čas bez zbytočných sporov v pohode a pokoji, držte sa niekoľkých pravidiel, ktoré výrazne prospejú duševnému zdraviu všetkých členov vašej domácnosti. Hlavne predvianočný stres je totiž zabijakom vašej duševnej pohody, preto sa ho nadobro zbavte! Ako naňho?

1. Nepreháňajte to s pečením vianočných cukroviniek

Pečiete vianočné pečivo po kvantách a myslíte si, že týmto spôsobom dodržiavate vianočné tradície? Pokiaľ sa nechcete nadobro uhnať, upečte iba svoje obľúbené druhy. Alebo si pečivo nechajte upiecť u šikovnej cukrárky – rozhodne to nie je žiadna hanba!

2. Nakupujte darčeky, ktoré urobia radosť, a nepožičiavajte si na ne

V predvianočnom čase často bojujete s veľkou finančnou záťažou. Preto nekupujte darčeky, ktorých hlavnou prednosťou je iba vysoká cena. Sústreďte sa hlavne na darčeky, o ktorých viete, že vašim najbližším urobia pod stromčekom veľkú radosť, čo je vlastne najpodstatnejšie. Vytipujte si pre každého toľko darčekov, na ktoré vám stačia vaše reálne financie. Na darčeky si ale rozhodne neberte pôžičku, stres by vás prenasledoval aj po Vianociach!

3. Vyvarujte sa stresujúcemu predvianočnému zhonu

Nemáte radi predvianočný zhon? Potom vás určite v tomto období nikto nedostane do preplnených nákupných centier. A to je dobre, vyhnete sa tak zbytočnému stresu. Vianočné darčeky predsa môžete nakúpiť v pokoji a pohodlí domova napríklad cez internetové obchody.

4. Vianočné upratovanie delegujte na druhých

Kto vymyslel, že sa pred Vianocami musí vygruntovať úplne celý dom? Pokiaľ na tomto rituáli stále trváte, nerobte všetko samy. Utieranie prachu, vysávanie kobercov alebo leštenie skiel skúste delegovať aj ďalších členov vašej rodiny!

5. Relaxujte

Aj keď sú Vianoce za dverami, predsa sa nepretrhnete! Urobte si čas aj samy na seba a nenechajte sa nikým a ničím vystresovať. Zájdite si na jogu, začítajte sa do svojej obľúbenej knižky alebo si dajte s partnerom víno.

6. Neprejedajte sa

Viete, že kvalita vášho jedálnička má priamy vplyv na to, ako sa cítite? Preto sa v predvianočnom a vianočnom období toľko neprejedajte, mohlo by vám to rozhodiť psychiku. Nadmerný stres tiež zvyšuje chuť do jedla, a to najmä na sladké a tučné potraviny, takže ručička na váhe vám môže po Vianociach pokojne ukázať až o niekoľko kilogramov navyše!

7. Skúste tráviť viac voľného času s rodinou

Vyrazte spoločne so svojimi blízkymi na adventné trhy alebo len tak na prechádzku do prírody. Dostanete sa na čerstvý vzduch, prežijete spoločne niečo pekné a uvoľníte sa. Pri pobyte vonku sa vo vašom tele uvoľňujú endorfíny, ktoré vám zdvihnú náladu a znížia hladinu stresu na minimum.

8. Žite tradíciami a spoločne sa bavte

So svojimi najbližšími skúste dodržiavať aj vianočné tradície, všetko samozrejme robte len s láskou: Upečte si spoločne vaše obľúbené druhy cukroviniek, ozdobte adventný veniec, nazdobte stromček alebo spolu bežte na polnočnú omšu. Prežijete nezabudnuteľné chvíle, na ktoré budete po celý rok s láskou spomínať.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 7. decembra 2022

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.