Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vidíte modrú alebo zelenú farbu? Svojou odpoveďou zistíte, ako vám funguje mozog

reklama:
Vidíte modrú alebo zelenú farbu?
Vidíte modrú alebo zelenú farbu? Svojou odpoveďou zistíte, ako vám funguje mozogFoto: vlastná

Myslíte si, že farba na obrázku je modrá alebo zelená? Práve túto otázku položila jednej tisícke účastníkov experimentu britská spoločnosť Optical Express, ktorá chcela zistiť, ako sa u ľudí líši vnímanie farieb. Výsledok experimentu vás veľmi prekvapí.
Pre 64 % účastníkov zelená a pre 32 % účastníkov modrá farba

Spoločnosť Optical Express chcela zistiť, akým spôsobom sa pozeráme na svet. Preto vykonala výskum týkajúci sa vnímania farieb. V rámci experimentu sa spýtala tisíce ľudí z Veľkej Británie, či na obrázku vidia modrú alebo zelenú farbu.

Myslíte si, že na túto otázku predsa existuje iba jedna jasná odpoveď? Mýlite sa, pretože účastníkov experimentu rozdelil presne na dve skupiny. 64 percent ľudí tvrdilo, že vidí zelenú farbu, 32 percent uviedlo, že ide o modrú farbu.

Testovaný odtieň vznikol zmiešaním zelenej a modrej: Ktorá farba prevažuje?

V ďalšom kroku spoločnosť Optical Express požiadala účastníkov, aby identifikovali rovnakú farbu potom, čo bola umiestnená medzi dve jasne modré políčka. V tomto prípade už 90 percent opýtaných uviedlo, že vidí zelenú farbu.

Vidíte modrú alebo zelenú farbu?
Vidíte modrú alebo zelenú farbu? Svojou odpoveďou zistíte, ako vám funguje mozogFoto: vlastná

Optical Express uvádza, že farba, ktorá bola súčasťou výskumu, sa blíži oveľa viac zelenej ako modrej. Pokiaľ tento odtieň rozložíte podľa modelu farieb RGB (R – červená, G – zelená, M – modrá), vyjde vám červená 0, zelená 122 a modrá 116. Farebný odtieň, nad ktorým si ľudia lámali hlavu, je teda zložený zmiešaním zelenej a modrej farby a práve zelená v ňom podľa RGB hodnôt mierne prevažuje.
Vnímanie farieb je dané kultúrne aj odlišnosťami zrakového ústrojenstva

Prezradíte, akú farbu vidíte na obrázku vy? Je to modrá alebo zelená? Nech už ste odpovedali akokoľvek, útechou pre vás môže byť, že si každý človek vykladá farbu po svojom. Je to dané tým, že sme individuality, máme odlišné skúsenosti, individuálne fungovanie zrakového ústrojenstva a tiež odlišné popojenia v mozgu, ktoré majú na starosti spracovanie informácií.

Že niekto vidí na obrázku zelenú a niekto zase modrú farbu, môže byť dané aj kultúrne, pretože každá kultúra vníma rozdiely medzi farbami rôzne. Pre zaujímavosť, napríklad národy, ktoré žijú pri mori, majú pre modro zelenú vodnú hladinu oveľa bohatšie množstvo výrazov.

Zdroj: Dailymail.co.uk, Zoommagazin.iprima.cz, Housebeautiful.com

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 4. februára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.