Pripravte sa na záhradkársku sezónu v predstihu

Zdieľať
Cactus,And,Gardening,Tools,On,Dark,Wooden,Background,With,Space
Foto: Shutterstock

V súčasnom chladnom počasí vám to zrejme ani nenapadne, no netreba zabúdať, ako čas rýchlo beží, a aká dôležitá je dôkladná príprava. Hovoríme o záhradkárskej a pestovateľskej sezóne, spojenej s jarou a letom. I keď samozrejme, tí najväčší nadšenci sa tejto činnosti venujú v skleníkoch aj teraz. V akomkoľvek prípade však platí, že treba myslieť na ochranu pred škodcami, hmyzom či roztočmi. A to predovšetkým v rámci prípravy na najbližšiu sezónu.

Využite tento čas na maximum

Ak máte radi letnú sezónu a dlhé dni, zrejme sa vám dlhá zima úplne nepozdáva. Nedá sa však nič robiť. Aj tento čas však môžete využiť na maximum, a to čo najlepšou prípravou svojej záhradky či náradia na najbližšiu sezónu. Súčasťou tejto prípravy je aj spomínaná prevencia voči tomu, čo si na záhrade určite neprajete, teda škodcov a burinu. Ak sa vám podarí tento čas využiť naplno a pripravíte sa, o to väčšiu energiu budete môcť na jar a v lete venovať priamo pestovaniu ovocia, zeleniny a okrasných rastlín. Určite nechcete, aby vám ich čokoľvek zničilo.

Farmer,Spraying,Thuja,Tree,Using,Spray,Bottle.,Pest,Protection,And
Foto: Shutterstock

Pred čím sa chrániť?

Paleta možných škodcov, nepriateľov úrody na záhradách, je pomerne pestrá. Preto prípravky proti škodcom ponúkajú ochranu pred množstvom rôznych neželaných návštevníkov. Medzi nimi môžeme spomenúť rôzne druhy cicavého, žravého, lezúceho či lietajúceho hmyzu. Ďalej sú to slimáky, strapky, vijačky a pásavky, molice, vošky, fúzavky, kvetovky či roztoče.

Netvrdíme, že toto všetko musí nutne ohrozovať vašu záhradu. Veľa závisí aj na vašej geografickej lokalite, podnebí, nadmorskej výške a podobne. Avšak je pravda, že ak zanedbáte prevenciu, v tomto prípade ochranu pred škodcami, môže byť následné riešenie škôd oveľa náročnejšie. V tom najhoršom prípade je úroda nenávratne zničená, v inom poškodená, resp. je potrebné zasiahnuť neskôr, čo je vždy náročnejšie časovo i finančne.

Zamyslite sa nad minulou sezónou

Ak uvažujete, aké konkrétne insekticídy a akaricídy potrebujete, spomeňte si na záhradkársku sezónu, ktorá sa tento rok skončila. Premietnite si, s akými škodcami či hmyzom ste sa stretávali a aké ste s nimi mali problémy. Práve preto sa na trhu nachádza toľko druhov insekticídov, aby ste si mohli vybrať práve ten, ktorý účinne zasahuje proti konkrétnym škodcom či hmyzu. Aj cielenosť zásahu je teda v tomto prípade veľmi dôležitá.

Pokojne si teda spíšte, s čím ste sa na záhrade stretávali a prelúskajte sa internetovým vyhľadávačom, aby ste objavili ten najvhodnejší prípravok práve pre vás a vašu úrodu. Čas na to máte práve teraz, potom ho už bude čoraz menej a určite ho radšej budete tráviť vonku na svojej záhrade.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané