Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kedy je na jar najlepšie zastrihnúť ríbezle a egreše?

reklama:
zastrihávanie
Kedy je na jar najlepšie zastrihnúť ríbezle a egreše?Foto: www.gettyimages.com

Prerezávanie kríkov patrí medzi neoddeliteľné súčasti jarnej starostlivosti o záhradu. Akonáhle to urobíte príliš skoro, kríky vám zamrznú. A keď to urobíte príliš neskoro, kríky nebudú mať čas sa zaceliť pred začiatkom intenzívneho rastu. Z tohto dôvodu je potrebné vedieť, aké obdobie je pre vaše kríky najlepšie. Pozrime sa na kríky ríbezlí a egrešov, ktoré má na záhrade mnoho ľudí.

Prečo robiť jarný rez ríbezlí a egrešov?

Prerezávanie sa jednoducho robí preto, aby sa dosiahlo omladenie a tvarovanie kríkov. Ak chcete mať dobrú úrodu, nemali by ste na tento krok zabúdať. Na jar je ľahké premeškať správny okamih na to, aby ste vzali nožnice do ruky. Z tohto dôvodu je ľahšie naplánovať jesenný rez, ale jarné prerezávanie vám môže priniesť oveľa lepšie výsledky počas sezóny.

Výhody a nevýhody jarného prerezávania kríkov

Výhodou jarného prerezávania je to, že sa výhonky ľahko zacelia. Navyše je oveľa jednoduchšie zvoliť jasný a suchý deň, čo sa vám na jeseň nemusí podariť vôbec. Zlepší sa aj cirkulácia vzduchu a kríky sa osviežia. Budú odolnejšie a plodnejšie. Znížite riziko plesňových ochorení a počas sezóny bude oveľa jednoduchšie sa o rastliny starať aj zbierať ovocie. Po zime budete mať možnosť odstrániť všetky zmrznuté alebo poškodené výhonky, ktoré mráz neprežili.

ovocie
Kedy je na jar najlepšie zastrihnúť ríbezle a egreše?Foto: www.gettyimages.com

Nevýhod je veľmi málo, ale pár sa ich nájde. V prvom rade je ťažké vybrať správny čas na rez, aby rastliny dobre prospievali. Na jar máte mnoho ďalších povinností na záhrade, a preto je veľmi jednoduché na to úplne zabudnúť alebo prešvihnúť ideálny čas na prerezávanie kríkov. Kvôli topeniu snehu a bahnu nie je táto práca práve pohodlná.

Jarné termíny na prerezávanie

Najlepší termín na prerezávanie ríbezlí a egrešov si musíte naplánovať podľa kalendára a predpovede počasia. Prerezávanie sa musí odohrať vo chvíli, kým začnú púčiky aktívne rásť. V našom podnebí je väčšinou najlepšie zvoliť koniec marca alebo apríl. Veľa ale záleží na tom, aká dlhá je zima. Vždy si vyberte jasný a suchý deň. Vonkajšia teplota musí byť stabilne nad 5 stupňov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 21. marca 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.